Malowanie ścian to najszybszy i niedrogi sposób na odświeżenie wnętrza. Tradycyjne farby o matowym lub satynowym wykończeniu nie zawsze jednak spełniają nasze potrzeby – osoby oczekujące bardziej spektakularnego i nietypowego efektu mogą więc sięgnąć po produkty pozwalające na nadanie ścianom nietypowego charakteru. Co mamy do wyboru?

Co zamiast farby do ścian?

Tradycyjne farby lateksowe czy akrylowe pozwalają na nadanie ścianom jednolitego koloru. Zwracamy uwagę na ich parametry, w tym szczególnie na odporność na zmywanie, która ułatwia utrzymanie ścian w czystości. Nie zawsze jednak idealnie gładka lub monochromatyczna powierzchnia jest tym, czego oczekujemy. Na szczęście różnorodność nowoczesnych produktów do malowania i dekoracji ścian jest tak duża, że bez trudu znajdziemy środek, który ożywi naszą przestrzeń.

Jednym z nich może być farba strukturalna, ale sklepy oferują także szereg preparatów innego typu. Bejca dekoracyjna, werniks, tynk i wosk dekoracyjny, pasta strukturalna czy brokat do farb pozwolą na uzyskanie na ścianach różnych efektów.

jakie efekty dekoracyjne na scianach mozna uzyskac 1

Ściana z fakturą

Nie wszystkie ściany w domu muszą być idealnie gładkie. Niektóre z nich warto zaakcentować kontrastową strukturą pełną mniejszych lub większych nierówności. W tym celu możemy sięgnąć po farbę strukturalną, która pozwoli stworzyć powierzchnię imitującą raufazę lub tynk typu baranek.

Dekoracyjną strukturę uzyskamy też dzięki tynkom, np. tynkowi japońskiemu lub tynkowi mineralnemu, który pozwoli nadać ścianie np. wygląd prawdziwego betonu. Na uformowanie interesującej struktury pozwalają także specjalne plastyczne pasty – ostateczny wygląd ściany wykończonej jednym z takich produktów będzie zależny m.in. od techniki jego nanoszenia.

jakie efekty dekoracyjne na scianach mozna uzyskac 3

Efekty dekoracyjne, czyli środki do zadań specjalnych

Aby nadać ścianie metaliczne wykończenie, można pokryć ją specjalnym werniksem w wybranym kolorze. Wiele możliwości daje także bejca, która nadaje się np. do wykańczania powierzchni wykonanych z past strukturalnych czy tynków. Dostępna jest w różnych kolorach oraz w wersji bezbarwnej, którą można samodzielnie zabarwić. Tynki dekoracyjne można także pokryć woskiem, dzięki któremu nadamy płaszczyznom efekt lustra.

Z łatwością zaopatrzymy się także w szereg farb dających nietypowe efekty. Jedną z nich jest nowoczesna farba betonowa tworząca na ścianie imitację podłoża betonowego. Farba fosforescencyjna pozwoli z kolei na wykonanie na ścianie świecących w ciemności wzorów.

W bardziej klasycznych wnętrzach sprawdzi się farba z efektem przetartego tynku lub jedwabiu. Aby uzyskać wrażenie mieniącej się, rozjaśnionej powierzchni, można natomiast zastosować kolorowy brokat do farb.

Technika ma znacznie

Efekty możliwe do osiągnięcia przy użyciu nowoczesnych produktów wykończeniowych mogą być jeszcze bardziej spektakularne, jeśli do ich aplikacji wykorzystamy odmienne metody i narzędzia. W odbijaniu wzorów strukturalnych pomogą nam różne przedmioty, np. gąbka, paca czy specjalny wałek.

Przecieranie, stemplowanie, tapowanie czy szczotkowanie to techniki dekoracyjne, które pozwolą stworzyć na ścianach niepowtarzalne zdobienia. Warto z nich korzystać, jeśli zależy nam na maksymalnym spersonalizowaniu aranżacji wnętrz.