Zdecydowana większość z nas rachunki płaci w terminie. Zdarza się jednak, że nie jesteśmy w stanie ich opłacić lub po prostu zapominamy. Na jakie konsekwencje możemy się wtedy narazić?

Każdego miesiąca ze skrzynki wyjmujemy mnóstwo rachunków – za energii, gaz, telefon, wodę, kanalizację, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich. Gdy podliczymy je razem, wychodzi na to, że przeznaczamy na nie sporą część swojej pensji. W trudnej sytuacji finansowej może zdarzyć się, że nie będziemy mogli poradzić sobie z udźwignięciem takiego ciężaru.

Odsetki za zwłokę

Wtedy, gdy nie zapłacimy rachunku w terminie, wystawca zaczyna naliczać odsetki za zwłokę. Nie są one wysokie i zwykle wynoszą od kilku do kilkunastu procent rocznie, dlatego jeżeli spóźnimy się o parę dni, wtedy będziemy musieli dopłacić od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych. Oczywiście, im dłuższa zwłoka, tym odsetki rosną.

Zdarza się jednak, że wystawca rachunku nalicza dodatkowe kary umowne, które mogą być znacznie wyższe niż odsetki, dlatego warto zapoznać się z informacjami w swojej umowie.

Odcięcie od mediów

Zazwyczaj wtedy, gdy nie zapłacimy długu w terminie miesiąca czy dwóch od wyznaczonego terminu, dostawca danego medium, na przykład energii elektrycznej, gazu, wody, może przerwać świadczenie usługi. Wcześniej jednak o takim zamiarze musi on poinformować klienta listem poleconym i wyznaczyć ostateczny termin płatności, który zwykle wynosi dwa tygodnie.

Gdy dojdzie już do odcięcia danego medium, wtedy dostawca może zażyczyć sobie dodatkowej opłaty za ponowne podłączenie, która może wynosić nawet 100 złotych.

Windykacja

Jeżeli nadal nie uregulujesz rachunku, najczęściej dług trafia do firmy windykacyjnej. Na początku może ona przesyłać listy lub dzwonić do dłużnika, nakłaniając go do uregulowania należności. Gdy to nie podziała, sprawa może trafić do sądu i ściągnięciem długu może zająć się komornik.

Gdy chcesz mieć pewność, że twoje rachunki będą uregulowane na czas, wybierz bm.pl – to usługa polegająca na automatycznym opłacaniu rachunków on-line, dlatego już nigdy nie zapomnisz o żadnym terminie. Więcej informacji o usłudze znaleźć można na stronie bm.pl.