Balkon północny to idealne miejsce na hodowlę roślin, które nie tolerują nadmiaru słońca. Rośliny na balkonie północnym nie są narażone na bezpośrednie promienie słoneczne, przez cały dzień panuje tam bowiem światło rozproszone, a jeżeli balkon dodatkowo otaczają wysokie drzewa – jest tam po prostu ciemno.

Dobierając odpowiednie rośliny cieniolubne możemy stworzyć piękne kompozycje kwiatowe, które wprowadzą na balkon północny feerię barw i oszałamiający zapach. Choć wybór mamy mniejszy niż w przypadku roślin lubiących słońce, idealnych na balkony południowe czy zachodnie, to i północna strona może stać się naszym zielonym zakątkiem w środku miasta.

Kwitnące rośliny na balkon północny

Aranżując balkon na stronie północnej warto tak dobierać rośliny, by gatunki rozpoczynały kwitnienie tuż po sobie. Dzięki temu uda nam się stworzyć kwitowe dekoracje balkonu na cały wiosenno-letni sezon.

Na ciemnym balkonie najwcześniej zakwitnie bluszczyk kurdybanek. To popularna w naszym regionie bylina o niebiesko-fioletowych, niewielkich kwiatkach, szybko rozrastająca się w zacienionych miejscach. Zaczyna kwitnąć już na przełomie marca i kwietnia, a długie pędy oplatać mogą balkonowe balustrady. Jest to roślina bardzo ekspansywna, powinna więc być hodowana w osobnej doniczce, z dala od innych roślin, np. od popularnej dipladenii (mandevilli), wijącej się na balkonie i zakwitającej wczesnym latem. Odpowiednia pielęgnacja, polegająca przede wszystkim na zapewnieniu roślinie stałej i dużej wilgotności powietrza, poprzez zraszanie jej i ustawienie na podstawce stale wypełnionej wodą, sprawi, że zielonymi pędami z kolorowymi kwiatkami będziemy cieszyć się aż do zimy (na zimę roślinę trzeba przenieść do pomieszczenia).

Balkon północny warto udekorować innymi roślinami, znanymi z okolicznych łąk. Pełne wdzięku stokrotki czy niezapominajki zakwitną na wiosnę nawet w zacienionym miejscu. W maju na ciemnym balkonie zakwitnie też urokliwy niecierpek (np. nowogwinejski). Ma przepiękne kwiatki w kolorach od białego, po różowy, pomarańczowy aż do jasnoczerwonego. W wiszącej doniczce stworzy piękną kaskadę intensywnych barw, która utrzyma się przez wiele miesięcy.

Niezwykle popularne rośliny na balkon północny to również begonie bulwiaste. Kwitną od czerwca aż do późnej jesieni, mieniąc się wieloma kolorami i odcieniami. Kolejnymi są fuksje o zwisających różowych lub czerwonych kwiatach. To właśnie charakterystyczny, intensywny kolor i ciekawy kształt jej kwiatów jest główną przyczyną, dla której roślina ta jest tak chętnie hodowana na balkonach. Kontrastowe dla kwiatów fuksji będą niebieskie oczka skrętnika. Kwiaty tej rośliny umieszczone są na szczycie długich, około dwudziestocentymetrowych pędów. Kwitnienie trwa od wczesnej wiosny do bardzo późnej jesieni, nierzadko przeciąga się też do zimy.

1 jakie rosliny na balkon polnocny fot2

Rośliny zielone na ciemny balkon

Pamiętajmy, że nie tylko kolorowe kwiaty mogą stać się ozdobą balkonów. Ustawione w doniczkach miniaturowe odmiany cisów, białych świerków czy choinek kanadyjskich stworzą zieloną oazę na zacienionym balkonie. Popularny jest również bukszpan o połyskujących liściach. Jest to roślina typowo ozdobna, ze względu na dużą plastyczność popularne jest jej cięcie i formowanie – łatwo można jej nadać ciekawy kształt.

Na ciemny balkon warto również wybrać rośliny, które na ścianie czy balustradach stworzą zielone powłoki, zapewniając dekorację na wiele miesięcy. Bluszcz pospolity o zielonych liściach nie tylko stworzy ozdobny kobierzec, ale również ukryją ubytki czy zabrudzenia na balkonowej ścianie. Efektownie zaprezentuje się też ognik szkarłatny i chmiel zwyczajny, a także winobluszcz pięciolistkowy, który jesienią nabiera pięknego, czerwonego koloru.

Balkon od strony północnej może być zielony, kolorowy i pachnący. Wybierając rośliny ciemnolubne należy jednak zapoznać się z warunkami ich uprawy. Jedne nie tolerują nadmiaru wody, drugim zapewnić trzeba stałą wilgoć, a jeszcze inne należy osłonić od północnego wiatru. Są również gatunki, które są trujące, mogą więc być niebezpieczne dla małych mieszkańców czy ich pupili. W dziale Ogród w serwisie www.DOM.pl można zapoznać się z wymaganiami konkretnej rośliny i z pomocą inspirujących zdjęć stworzyć piękne balkony, wychodzące na wszystkie cztery strony świata.