Powikłania po boreliozie mogą nieść ze sobą groźne skutki. Można wyłonić powikłania sercowe, neurologiczne i stawowe. Szczególnie narażone na powikłania są osoby, które nie podjęły się leczenia w początkowym okresie choroby. Po dłuższym czasie przechodzi ona w fazę przewlekłą. Dowiedz się zatem jakie powikłania może zostawić po sobie borelioza.

O boreliozie w skrócie

Borelioza jest chorobą odkleszczową, która może pozostawić po sobie różne powikłania. Najgroźniejsze z nich to powikłania sercowe, neurologiczne i stawowe. Pojawiają się one u osób, które nie dostrzegły pierwszych objawów boreliozy w początkowej fazie rozwoju. Jeżeli tylko w odpowiednim momencie zostanie podjęte leczenie to uda się zwalczyć infekcje i uniemożliwić chorobie pozostawienia powikłań. Najważniejsza jest po prostu szybka reakcja po dostrzeżeniu niepokojących objawów.

Skutki boreliozy

Początkowo choroba obejmuje tylko skórę, natomiast gdy bakteria nie zostanie zabita może przedostać się do każdego narządu naszego organizmu. Bakteria przedostaje się drogą krwi lub przez chłonkę. Właśnie dlatego niezwykle istotne jest rozpoczęcie leczenia na początku zakażenia. Dostanie się bakterii do mózgu lub serca oczywiście nie jest natychmiastowym działaniem. Może to trwać tygodniami, miesiącami lub latami. Późniejsze objawy boreliozy są niejednoznaczne, a ich wystąpienie następuje w dużo późniejszym czasie od momentu zakażenia. Sprawia to, że proces wykrycia choroby jest dużo trudniejszy dla lekarza i opóźnione zostaje leczenie przyczynowe, czyli antybiotykoterapia. Czasami choroba może mieć już za duży stopień zaawansowania i jej następstwa będą nieodwracalne.

Powikłania boreliozy

Sercowe

Powikłania sercowe najrzadziej ze wszystkich skutków boreliozy, natomiast mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń i prowadzić do niewydolności serca. Pojawiający się ból w klatce piersiowej, duszności, szybka i nieregularna praca serca, zmęczenie oraz obrzęk kostek, może to świadczyć o zapaleniu serca, co może później skutkować kardiomiopatią rozstrzeniową. Kolejnym powikłaniem dotyczącym serca jest zapalenie wsierdzia, a jego objawy są podobne do objawów przy zapaleniu płuc. Gdy choroba nie zostanie leczona może doprowadzić do zapalenia osierdzia.

Neurologiczne

Borelioza zostawia po sobie również powikłania neurologiczne. Wiele z nich może mieć poważne skutki zdrowotne. Takie powikłania mogą prowadzić do zapalenia opon mózgowych, zapalenia mózgu, niedomykalności szpary powiek przez porażony nerw twarzowy oraz do zapalenia nerwu wzrokowego.

 

Aby dowiedzieć się jeszcze więcej na temat boreliozy, zapraszamy do przeczytania artykułu pod adresem: https://mojazielarnia.pl/content/28-borelioza-co-to-jest-objawy-i-przyczyny.