Jeansy królują w naszej garderobie od lat i ciężko wyobrazić sobie bez nich życie. Na stałe się u nas zadomowiły. Uwierzycie, że nie miały podbijać świata mody tylko być wytrzymałym strojem roboczym?

Historia jeansów prowadzi do Genui, to właśnie tam rozpoczęła się produkcja spodni jeansowych. Od nazwy tego włoskiego miasta wymawianej błędnie przez amerykanów Genes – pochodzi słowo jeans. Główne zalety spodni to fakt, że materiał, z którego są wykonane, jest niezwykle trwały i doskonale nadaje się na każdą pogodę.

Rewolucjonistą na rynku okazał się, pochodzący z Bawarii, Oskar Levi Strauss, który postanowił uszyć spodnie dla górników z Kalifornii. Prototyp miał bardzo wysoki stan, proste nogawki z zapięciem u dołu, które było przystosowane tak, aby spodnie zmieściły się w butach kowbojskich. Co najistotniejsze – były brązowe. W późniejszych latach spodnie ewoluowały do obecnego stanu oraz koloru. Levi Strauss w 1875 roku założył firmę produkującą odzież denimową. To właśnie w materiale tkwi fenomen jeansów. Materiał to bawełniana tkanina wykonana w splocie skośnym.

Spodnie te są wytrzymałe, odporne na ścieranie oraz zniszczenia, co zapewnia im pierwszą pozycję na liście rzeczy, które musisz mieć w swojej szafie. Obecnie istnieje wiele firm produkujących jeansy, między innymi: Levi Strauss, Lee, Wrangler czy Diesel.

Pomimo powszechnego ówcześnie zakazu noszenia jeansów w szkołach i urzędach, firmy produkujące jeansy prześcigały się w tworzeniu nowych modeli. Wkrótce pojawiła się firma Lee, produkująca spodnie odpowiednie na rodeo, a w 1935 roku w amerykańskim wydaniu Vogue po raz pierwszy zaprezentowano jeansy dla kobiet.

Do Europy jeansy dotarły po wojnie. Po 1932 roku zakład krawiecki rodziny Sefranek rozpoczął szycie spodni na wzór jeansów – w taki prosty sposób powstała firma Mustang.

Pomimo, że jeansy cały czas były spodniami dla górników i robotników, zyskiwały aprobatę i uznanie awangardowej młodzieży. Kultura amerykańska znacząco wpłynęła na wygląd, krój czy kolor jeansów. Topowi aktorzy jak Marlon Brando, sprawili, że jeansowe spodnie po prostu stały się modne.

Klasyczne jeansy to podstawa stroju, pasują niemalże do wszystkiego i na każdą okazję, możemy je łączyć ze wszystkim. Niezwykle ważny jest ich krój, obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli od klasycznych niebieskich jeansów po różowe rurki z ćwiekami i przetarciami. Wszystko zależy od nas.

Jak widzicie w naszych szafach powinna znaleźć się chociaż jedna para spodni jeansowych. Te idealnie dobrane do sylwetki z dobrego materiału będą nam towarzyszyć przez długie lata.