Dziś coraz więcej osób cierpi na nadwagę. Siedzący tryb życia oraz tłuste i niezdrowe posiłki zjadane w biegu przyczyniają się do przykrej dolegliwości, na którą cierpi coraz większa część społeczeństwa. Otyłe są coraz częściej dzieci, które odziedziczają po swoich rodzicach złe nawyki żywieniowe.

Przejście na dietę dla niektórych wydaje się być niewyobrażalne. Chude posiłki, zero słodyczy, tłuszczu, głód i jeden listek sałaty na dzień – tak najczęściej kojarzy się dieta. Jednak już pierwsza wizyta u specjalisty, jakim jest dietetyk Poznań, uświadomi nam, że można jeść i chudnąć. Jak to możliwe?

Odpowiedni dobór składników

Dlaczego tyjemy? Czy wiąże się to z naszymi skłonnościami genetycznymi? Z szybkością metabolizmu? Najczęściej zadawane pytania mają jedną prostą odpowiedź – tyjemy dlatego, że zjadamy zbyt dużą ilość kalorii, których nasz organizm w pełni nie wykorzystuje. Nieprzetworzone na energię kalorie odkładają się w naszym organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. Niektórzy oczywiście mają większe skłonności do tego, aby tyć, jednak nie przesądza to o tym, że osoby te muszą być otyłe. Osoba, prowadząca zdrowy i aktywny tryb życia, mimo skłonności genetycznych czy spowolnionego organizmu może być szczupła i sprawna fizycznie.

Nadmiar węglowodanów i niezdrowych tłuszczy, które zjadamy w ciągu dnia można łatwo zastąpić produktami dietetycznymi. Nie chodzi o to, by całkowicie odstawić cukier czy jeść tylko i wyłącznie serki fit i jogurty naturalne. Ważny jest odpowiedni dobór składników i rozsądne wybór produktów, które spożywamy.

Planuj swój jadłospis

Podstawą odpowiedniego żywienia jest zaplanowanie swojego jadłospisu, nie zaś uleganiu chwili. Kup produkty, przygotuj wcześniej w domu sałatkę, kanapkę z ciemnego pieczywa bądź weź ze sobą owoc. Jedz regularnie, nie głodź się, bo to właśnie pobyt w sklepie „na głodnego” sprawi, że podejmiesz złą decyzję, dotyczącą jedzenia.

Wcześniejszy zakup produktów to rozwiązanie rozsądne, ale i korzystne dla naszej kieszeni. Mając jedzenie ze sobą, nie musimy kupować drogich kanapek lub innych produktów, które znajdziemy w automacie z jedzeniem bądź w sklepie pod naszą pracą lub szkołą.

Więcej się ruszaj

Wielu z nas posiada siedzącą pracę. W dobie komputerów i internetu, nie zmienimy tego. Możemy za to urozmaicić na przykład naszą drogę do domu. Zamiast wsiąść w auto lub samochód, wybierz rower lub idź pieszo. Poranny spacer doda ci energii oraz pozwoli spalić śniadanie, które zjadłeś przed wyjściem. Intensywny powrót z pracy rozrusza Twoje zastane mięśnie oraz pozytywnie wpłynie na kręgosłup, obciążony przez kilkugodzinne siedzenie w jednej pozycji.

Na początek wprowadzaj ruch do swojego trybu stopniowo. Zacznij od spacerów bądź nordic walkingu, powoli wprowadzaj coraz bardzie intensywny trening, aż w końcu zaczniesz regularnie biegać i ćwiczyć, a Twoje ciało zmieni się do poznania.

Pamiętaj, że podczas diety niezwykle istotna jest porada specjalisty. Poradnia dietetyczna Poznań pomaga osobom z otyłością i indywidualnie dostosowuje jadłospis do ich organizmów oraz trybu życia. Diety i ćwiczeń nie można również wprowadzać zbyt gwałtownie, gdyż może to skutkować kontuzją.