Posiadanie kasy fiskalnej przez przedsiębiorców i sektor usługowo – handlowy obejmuje już niemal całą branżę. Wynika to z corocznie podnoszonych przez fiskusa kryteriów, ograniczających udział podmiotów zwolnionych z obowiązku ich posiadania. Przyszły rok będzie jeszcze bardziej przełomowy. Już od stycznia wprowadza się dla niektórych branż obowiązek posiadania kas fiskalnych stale podłączonych do internetu.

Jak na te nowinki, oraz jaką kasę fiskalną wybrać, wśród ogromnej oferty rynku można prześledzić na przykładzie wiodącej w tej branży, krakowskiej firmy ESC. Na stronie https://www.escsa.pl/Kasy_fiskalne możemy zapoznać się z pełną ofertą, natomiast skupmy się na ofercie kas fiskalnych i drukarek.

Kasa fiskalna

Wybór kas fiskalnych na polskim rynku jest ogromny. Możemy je podzielić, w zależności od potrzeb klienta na trzy podstawowe grupy:

  • przenośne kasy fiskalne, szeroko stosowane w usługach oraz w małych sklepach. Dedykowane głównie na rynek małych usług oraz małych sklepów. Główną zaletą tego typu urządzeń, jest ich mała wielkość i ciężar, dzięki czemu w każdej chwili są gotowe do przeniesienia. Duże i czytelne wyświetlacze stosowane, przez producentów kas przenośnych sprawia, że nie ustępują w niczym swoim większym pobratymcom. Dodatkowym atutem bywa także wodoodporność, co umożliwia ich wykorzystanie na zewnątrz w różnych warunkach atmosferycznych;
  • kasa fiskalna przeznaczone do małych i średnich zakładów i sklepów. Tego typu kasy cechują się znaczną bazą PLU, czyli nazw towarów i usług. Z uwagi na swoje gabaryty i zasilanie, łatwe do przenoszenia wewnątrz pomieszczeń. Na rynku można także znaleźć średnie kasy fiskalne z wbudowaną wagą;
  • kasy przeznaczone do wielkich sklepów. Z uwagi na swoje gabaryty i ciężar są to kasy stacjonarne. Wyposażone w największą pamięć PLU, z łatwością spełnią swoją funkcję zarówno w sklepach wielkopowierzchniowych jak i w największych hurtowniach. Dodatkowo tego typu kasy przygotowane są do transakcji walutowych.

Drukarka fiskalna

W sklepach i firmach, gdzie sprzedaż odbywa się z udziałem oprogramowania komputerowego najczęściej wybiera się rozwiązanie polegające na zastosowaniu drukarek fiskalnych. Zasada ich działania opiera się na współpracy urządzenia z aplikacją komputerową. Z tego też względu wymagają stałego połączenia online. 

W przypadku drukarek fiskalnych, ich podział jest analogiczny jak w przypadku kas. Dodatkowo, z uwagi na wymogi prawne, związane min. z refundacją leków, osobną grupę stanowią drukarki dla aptek i hurtowni leków.