Chcąc schudnąć, stosujemy różne diety. Jest ich bardzo wiele – specjalny dobór produktów w odpowiedniej ilości, produkty wspomagające przemianę materii, czy preparaty odchudzające… Wszystkie one dają rezultaty, ale nie wszystkie są odpowiednie dla danej osoby. Prawdopodobnie najtrudniejszy w zrzucaniu zbędnych kilogramów jest dobór odpowiedniej diety. Jednak dla miłośników kawy mamy dobrą wiadomość! Kawa może pomóc w odchudzaniu, a przy tym jej picie jest przyjemne!

Kawa jako produkt wspomagający odchudzanie

Chociaż kawa może wspomóc odchudzanie, to jednak nie powinno się jej pić zbyt dużo i dieta nie powinna opierać się tylko na jej piciu. Głównym źródłem energii dla organizmu jest jedzenie, a kofeina jest tylko „wspomagaczem”. Nie przeszkadza to temu, że kofeina również pomaga w odchudzaniu. Dlatego wchodzi ona w skład wielu preparatów odchudzających. Ponadto kawa zawiera sporo błonnika, który poprawia pracę jelit. Nie bez znaczenia jest też fakt, że kawa sama w sobie prawie nie ma kalorii. Oczywiście pod warunkiem, że jest pita bez cukru i innych kalorycznych dodatków. Z tego też powodu, stosowanie jej w czasie diety jest dość efektywne. – nie ma kalorii, nie zawiera węglowodanów ani tłuszczu, a tylko wspomaga jego spalanie. To czyni ją doskonałym dodatkiem do diety.

Poza tym warto wiedzieć jeszcze jedną ciekawą rzecz. Otóż we krwi powinien być utrzymywany odpowiedni poziom cukru. Czy kawa, jako niekaloryczny, niesłodki napój może mieć na to wpływ? Tak. W krótkim okresie czasu, kofeina wzmacnia działanie dwóch hormonów – adrenaliny i glukagonu, które uwalniają cukier przechowywany w wątrobie i tym samym zwiększają jego ilość we krwi.

Kawa na co dzień

Tak więc z piciem kawy w trakcie diety nie powinno być żadnego problemu. Problemem mogą być tylko kawy białe, albo czarne pite z dodatkami w postaci cukru, śmietanki, słodkich syropów, alkoholu, karmelu, o bitej śmietanie czy dodatkach w postaci ciast czy lodów nie wspominając. Jedna z teorii o pochodzeniu słowa „kawa” mówi, że wywodzi się ono z arabskiego „qahwah”, co znaczy „dodający siły”. Obecnie kawowy napój doprawiany jest wieloma dodatkami i w rezultacie może dodaje energii na krótką chwilę, ale potem wręcz staje się przyczyną ociężałości. Aby kawa pomagała w diecie, trzeba wrócić do podstaw, czyli do zwykłej kawy czarnej lub espresso. Ewentualnie można ją doprawiać odrobiną chudego mleka, jeśli dieta to dopuszcza. Rekomenduje się też nie spożywać zbyt dużo słodzików.

kivu

O czym jeszcze warto pamiętać

Nie tylko będąc na diecie, ale i ogólnie warto unikać węglowodanów prostych, których najbogatszym źródłem jest cukier i jego przetwory, czyli wszelkiego rodzaju ciasta, słodycze itp. Podobnie aktywność fizyczna jest wskazana nie tylko na diecie, ale i w codziennym życiu. Jak wiadomo, ćwiczenia obniżają poziom cukru we krwi, a kawa go podnosi, więc tym sposobem można połączyć przyjemne z pożytecznym. Pamiętajmy tylko, aby nie przesadzać z kawą i pić ją w umiarkowanych ilościach, czyli do trzech porcji dziennie.