Przez długie lata znaliśmy kawior jedynie jako ekskluzywną przystawkę, serwowaną na bardzo eleganckich przyjęciach. Szczególnie ceniony za swój oryginalny smak, kawior zawiera wiele wartościowych składników, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Ostatnio jednak dostrzeżono jego rewelacyjne właściwości, które zostały wykorzystane w kosmetyce.

Malutkie kuleczki dla zdrowia…

Kawior to solona ikra z ryb. Jego czarna odmiana pozyskiwana jest z ryb jesiotrowatych, a czerwona pochodzi głównie z łososi pacyficznych. Wszystkie inne rodzaje ikry są jedynie namiastką kawioru, jak chociażby „Danish caviar” wytwarzany z taszy – ryby występującej naturalnie w północnym Atlantyku lub ikra z dorsza, śledzia czy karpia, służąca głównie jako składnik past kawiorowych.

Dla prawidłowego funkcjonowania, organizm człowieka potrzebuje nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT, których sam nie wytwarza. NNKT w znaczący sposób przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia, obniżają poziom cholesterolu we krwi, zapobiegają zakrzepom i miażdżycy. Kawior zawiera około 15% tłuszczów, w tym właśnie tak cenne niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe.

…i dla urody

To właśnie dzięki dużej zawartości NNKT oraz aminokwasów biotechnolodzy zainteresowali się kawiorem w celu znalezienia możliwości wykorzystania go, jako substancji aktywnej w preparatach kosmetycznych. Na podstawie wnikliwych badań i testów odkryto znakomite właściwości ekstraktu z kawioru, które należy wykorzystać w kosmetologii.

Wyciąg z kawioru, zawierając duże ilości niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz aminokwasów, świetnie odbudowuje zniszczoną barierę ochronną skóry. Znacznie przyspiesza regenerację komórek, umożliwiając wnikanie białek i enzymów w głębsze warstwy skóry. W tym samym czasie rośnie też zdolność do przyswajania witaminy A, która pobudza komórki naskórka do odbudowy. Kawior zawiera też duże ilości fosforu, wzmacniającego i odżywiającego skórę, a cynk i magnez działają nawilżająco. W kawiorze odkryto też obecność fosfolipidów, które przeciwdziałają niekontrolowanej utracie wilgoci skóry, co bezpośrednio wpływa na jej gładkość i elastyczność. Preparaty kosmetyczne zawierające ekstrakt z kawioru chronią skórę przed działaniem wolnych rodników, które są jedną z przyczyn przyspieszenia procesu starzenia się skóry.

wiz prezentacja logo

Zastosowanie w kosmetyce

Doceniając te wspaniałe możliwości wyciągu z kawioru, wielu uznanych producentów kosmetyków wprowadziło ten składnik do swoich receptur. Chociażby doskonały, kawiorowy krem La Milu w pełni wykorzystuje cudowną moc małych kuleczek. Ekstrakt z kawioru połączono z roślinnymi komórkami macierzystymi pozyskanymi z winogron. Kombinacja ta jest niezwykle skuteczna w zmaganiach z opóźnianiem efektów procesu starzenia się skóry. Wyjątkowe zdolności antyoksydacyjne pozwalają na skuteczną walkę z wolnymi rodnikami. Komórki macierzyste zwiększają zdolność skóry do regeneracji, ale także do namnażania się zupełnie nowych jednostek. Regularne stosowanie kremu zdecydowanie poprawia jędrność i elastyczność skóry. Preparat wygładza skórę, likwiduje drobne zmarszczki, a te większe zdecydowanie spłyca.

Różne rośliny kryją w sobie doskonałe właściwości, które można wykorzystać zarówno w medycynie, jak i kosmetologii. Byliśmy już świadkami wielu wręcz przełomowych odkryć naukowców. Teraz możemy cieszyć się nowym zastosowaniem kawioru, a nie wiemy co zadziwi i zachwyci nas jutro.