Obuwie domowe – kapcie, laczki, papucie, pantofle, ciapy. Mnogość nazw, jaka obecnie jest stosowana, świadczy tylko o tym jak ważne są kapcie w życiu codziennym. Niektóre rodzaje obuwia tj. japonki, drewniaki, baletki, pantofle można nosić zarówno w domu jak i na zewnątrz.

Na co dzień stopy wykonują bardzo ciężką pracę. Wciśnięte w ciasne buty, puchną, pocą się i pieką. Zadbaj zatem o ich odprężenie w domowym zaciszu. Umieszczone na stopach receptory połączone są z organami ciała. Masaż tych receptorów poprawi ukrwienie stóp, a tym samym zapewni ukrwienie odpowiadających im narządów.

Jakie powinny być kapcie?

Nie ważne, jaki rodzaj kapci masz u siebie w domu – czy jest to wersja letnia czy zimowa, z kokardkami, misiami, wstążkami, w paski, prążki czy te na obcasie i z futerkiem (jakie nosiła Joan Collins w serialu „Dynastia”) – najważniejsze, aby były:

  • wygodne,
  • lekkie,
  • dopasowane do stopy.

Jakie kapcie na lato?

W lecie najlepszym masażem jest chodzenie boso po piasku. Pamiętaj jednak, aby nie chodzić po domu boso. Może to prowadzić do różnego rodzaju schorzeń, gdyż część podeszwy stopy nie dotyka podłoża, a pozostała część jest nadmiernie narażona na ucisk.

Postaw też na kapcie z naturalnych tworzyw: skóry czy bawełny. Unikniesz wówczas nadmiernego pocenia się stóp.

Jeśli decydujesz się na domowe balerinki to zwróć uwagę, aby miały antypoślizgową podeszwę.

Jakie kapcie na zimę?

Zimą polecamy kapcie filcowe, które poprzez mikro ukłucia włosków wełny masować będą spód bosej stopy. Kapcie z filcu sprawdzą się również bardzo dobrze podczas przeziębień. Dzięki właściwościom wełny stopy będą zawsze suche i ciepłe. Takie filcowe obuwie domowe pomocne jest także na reumatyzm, bóle stawów i mięśni. Dobrym rozwiązaniem jest zakup kapci góralskich, wykonanych ze skóry, z naturalnym futrem wewnątrz zapewnią twoim stopom ciepło.