Większość z nas zastanawia się, kiedy należy zacząć stosować preparaty zapobiegające starzeniu się skóry. Odpowiedź brzmi – im wcześniej, tym lepiej. Na pewno słyszałaś mit, że krem przeciwzmarszczkowy powinno się zacząć używać od 25 roku życia. Tak naprawdę nie da się precyzyjnie określić wieku, w którym należy zacząć stosować kosmetyki spowalniające procesy starzenia się skóry.

Pamiętaj – lepiej jest zapobiegać niż leczyć!

20+

Już w wieku 20+ poleca się stosować kremy z antyoksydantami (np. z witaminą C), które pełnią rolę tarczy ochronnej, zapobiegającej uszkadzaniu struktur skóry. Skóra młodej kobiety ma duże zdolności autoregeneracyjne, wystarczą jej kremy zawierające filtr SPF. Ważną rolę pełnią także składniki silnie nawilżające i lekko natłuszczające, które odżywią skórę i będą dbały o jej kondycję.

30+

Po 30-tce wskazany jest retinol (witamina A), która ma działanie wszechstronne: wygładza skórę, zmniejsza przebarwienia i spłyca zmarszczki. Dobrze, gdy stosuje się różnego rodzaju kwasy do regularnego złuszczania (domowa kuracja w formie kremów na noc).

40+

Dojrzała skóra ma więcej potrzeb, ponieważ walczy z przesuszeniem, spadkiem jędrności i przebarwieniami. Staje się cieńsza, poszarzała i trudniej się regeneruje. Spada zawartość elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego. Maleje liczba komórek odpowiedzialnych za procesy autonaprawcze skóry. Dojrzałym kobietom zaleca się stosowanie kosmetyków zawierających bogate zestawy substancji aktywnych.

Musisz pamiętać, że krem nie zatrzyma procesu starzenia, ponieważ nie jest w stanie przeniknąć do głębszych warstw skóry. Młoda skóra intensywnie produkuje kolagen i elastynę. Jest wypełniona naturalnym kwasem hialuronowym, który zapewnia jej jędrność i piękny wygląd. Z wiekiem włókna kolagenowe i elastynowe tracą swoją jędrność, ubywa kwasu hialuronowego, podściółki tłuszczowej, a nawet tkanki kostnej – i żaden krem temu nie zapobiegnie. Krem wygładza i niweluje zmarszczki tylko na poziomie naskórka. Ale oczywiście w odpowiednim momencie trzeba zacząć używać odpowiedniego kremu, wtedy naskórek będzie nawilżony, oczyszczony i wygładzony.

Zapamiętaj, skóra bierze z kremu tylko te składniki, których potrzebuje. Z tego powodu nie zaleca się młodym osobom stosowania kremów przeciwstarzeniowych o bardzo bogatym składzie, ponieważ skóra ich nie wykorzysta. A zatem kupowanie w młodym wieku preparatów do cery dojrzałej to niepotrzebny wydatek.