Jako mała dziewczynka z pewnością niejednokrotnie bawiłaś się lalkami, opiekowałaś się nimi, przebierałaś, woziłaś w wózku niczym „mała mama”. Praktycznie już wtedy zaszczepiana była w Tobie potrzeba bycia matką. Taka już jest rola kobiet. Natura zaprojektowała nas tak, aby być przykładną żoną i szczęśliwą matką gromadki dzieci, a przynajmniej jednego dziecka. Co jeśli w dorosłym życiu matka natura zrobi Ci psikusa i nie obudzi się w Tobie potrzeba macierzyństwa? Czy to oznacza, że musisz tolerować niezbyt przychylne uwagi otoczenia? Czy może powinnaś ulec presji i zdecydować się na dziecko?

Przede wszystkim musisz zadać sobie podstawowe pytanie, czy chcesz mieć dziecko ponieważ tego pragniesz, czy dlatego bo już wypada, abyś je miała? Jeśli chęci posiadania dziecka nie przyświeca wewnętrzne przekonanie o jego posiadaniu może powinnaś na jakiś czas odłożyć plany związane z macierzyństwem? Przynajmniej dopóki, dopóty nie stanie się to Twoim priorytetem.

Powodów, dla których ludzie decydują się na rodzicielstwo (świadomie lub nieświadomie) jest kilka:

  1. Presja otoczenia i zegar biologiczny – kolejne spotkanie w gronie rodzinnym i znowu te same pytania: „Tyle lat już jesteście razem, kiedy zdecydujecie się na dziecko? W końcu dzieci to sama radość. Wam jednak póki co radość sprawiają inne rzeczy i nie chcecie tego zmieniać.” Niestety nikt, prócz Waszej znajomej z liceum, która obecnie pracuje w Abu Dhabi i robi karierę zawodową nie podziela Waszego zdania. Jednak przy kolejnej konfrontacji z rodziną powoli zaczynają docierać do Ciebie słowa ciotki: „Nie jesteś już najmłodsza i najwyższy czas na podjęcie decyzji, żebyś później nie miała problemów.” Zaczynasz więc intensywnie zastanawiać się nad macierzyństwem i po kilku tygodniach starań na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski….
  2. Lęk przed samotnością – wiele osób decyduje się na dziecko z myślą o starości. W końcu kto, jak nie Twoje własne dziecko poda Ci na starość filiżankę herbaty? Ale czy aby na pewno?
  3. Ratunek dla związku – Kasia i Michał zanim podjęli decyzję o małżeństwie byli parą przez prawie 4 lata. Ponieważ byli stosunkowo młodym małżeństwem (oboje mieli po 22 lata gdy się pobierali) postanowili trochę zaczekać z rodzicielstwem. Kupili mieszkanie, zmienili samochód, kilka razy udało im się wyjechać na upragniony zagraniczny urlop. Wszystko układało się jak w bajce… do czasu… Michał w końcu zaczął nalegać na dziecko. Kasia chciała jeszcze trochę zaczekać, ponieważ miała przed sobą ostatni rok studiów. Nie pomagały argumenty, że będzie jej ciężko, że są jeszcze młodzi. Z dnia na dzień kryzys się pogłębiał, częste kłótnie i jeszcze częstsze „ciche dni.” W końcu „dla dobra związku” Kasia odstawiła tabletki antykoncepcyjne i krótko przed obroną pracy magisterskiej dowiedziała się o ciąży…
  4. Wpadka – młodzi, zakochani, świata poza sobą nie widzą, chwila zapomnienia, która powoduje, że pojawia się mały człowiek. Teraz to on jest dla nich całym światem. Jednak na początku nie było tak kolorowo. Nie byli oni emocjonalnie gotowi na to, aby zostać rodzicami…
  5. Potrzeba rodzicielstwa – tak na dobrą sprawę jest to jedyny poważny argument przemawiający za tym, aby zdecydować się na dziecko. Wewnętrzne, emocjonalne przeświadczenie, że odpowiedzialność, ogrom obowiązków, nieprzespane noce to jest właśnie to co przyniesie Wam radość i spełnienie.

Jednak dla niektórych osób nawet jeśli bardzo pragną dziecka, decyzja o rodzicielstwie wbrew pozorom nie jest łatwą decyzją. Większość odpowiedzialnych rodziców chcąc zapewnić potomstwu jak najlepsze warunki rozpatruje także aspekt ekonomiczny. Posiadanie dziecka bowiem łączy się z ogromnym nakładem finansowym. Patrząc jednak takimi kategoriami dla przeciętnego człowieka nigdy nie jest odpowiedni czas na dziecko. Najpierw szkoła, później praca, kariera, stabilizacja finansowa. Jednak pogłębiający się wciąż kryzys nie sprzyja tej stabilizacji i rodzi kolejne pytania czy sobie poradzę, czy zdołam zapewnić dziecku to, czego będzie potrzebowało…

W życiu chodzi o to, aby być szczęśliwym. Jeśli dla Ciebie szczęściem będzie właśnie posiadanie dziecka to nie ma na co czekać. Jeśli jednak nie jesteś przekonana do macierzyństwa nie ma sensu decydować się na nie wbrew sobie, tylko po to, aby spełnić oczekiwania otoczenia. Jedno jest pewne, jeśli w Twoim życiu pojawi się w końcu maluch będzie to najszczęśliwszy dzień w Twoim życiu.