Wszystkie dostępne w sprzedaży płytki – bez względu na pomieszczenie, do którego zostały przeznaczone – charakteryzują się kilkoma istotnymi parametrami. Do tych, których nigdy nie należy lekceważyć zalicza się między innymi te mówiące o wytrzymałości płytek. O czym należy pamiętać o na co zwracać uwagę, chcąc kupić płytki, które będą naprawdę solidne?

Ścieralność płytek – czy od niej zależy wytrzymałość płytek?

Chcąc kupić płytki podłogowe 60×60 (bądź jakikolwiek inny format), należy pamiętać, że ścieralność jest jedną z tych cech, które istotnie wpływają na wytrzymałość płytek zastosowanych do wykończenia podłogi. Klasę ścieralności oznacza się symbolem PEI. Ujmuje ona aż cztery klasy od I do IV. Taki podział wskazuje norma EN 154. Jeśli bazować będziemy na normie ISO 10545-7, pojawi się jeszcze klasa V. Zasada w przypadku ścieralności jest naprawdę prosta: im wyższa liczba, tym bardziej odporne na ścieranie są płytki, co oznacza ich większą wytrzymałość. Kupując płytki kuchenne, warto pamiętać, że najmniej wytrzymałe są modele szkliwione. Co to oznacza? Im bardziej błyszczą się płytki i im ciemniejszy mają kolor, tym bardziej trzeba liczyć się z ryzykiem ich uszkodzenia. Co więcej, na takich płytkach wszelkie zarysowania widoczne są szczególnie wyraźnie. Jeśli chodzi o płytki kuchenne, to zupełnie wystarczające są te, których klasa ścieralności wynosi III.

Co poza ścieralnością wpływa na wytrzymałość płytek?

Jeśli chodzi o płytki podłogowe 60×60, a także te w jakimkolwiek innym formacie, to na ich wytrzymałość wpływa również stopień nasiąkliwości oraz wytrzymałość na zginanie i siłę łamiącą. Są to parametry, których wartość zawsze warto sprawdzić, jeśli chcemy kupić płytki kuchenne, które w idealnym stanie posłużą nam naprawdę bardzo długo.

Płytki to materiał wykończeniowy, który nie bez powodu od lat cieszy się tak dużą popularnością. Są estetyczne, dostępne w wielu rozmiarach, wzorach i kolorach. Stawiając na te o odpowiednich parametrach, można być pewnym, że długo zachowają swój doskonały wygląd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj