Upławy, nieprzyjemny zapach, świąd lub pieczenie okolic intymnych – chyba nie ma kobiety, która przynajmniej raz w życiu nie borykałaby się z tego typu problemami. Badania wykazują, że 3 na 4 kobiety chorują na infekcje intymne. U prawie połowy mają one charakter nawrotowy i mogą zdarzać się nawet kilka razy do roku. I mimo, że infekcje okolic intymnych mogą być problemem wstydliwym, to jednak nie można ich lekceważyć. Nieleczone mogą spowodować powikłania groźne dla ogólnego zdrowia i samopoczucia.

Przyczyny infekcji okolic intymnych

Wśród czynników odpowiedzialnych za wystąpienie infekcji wymienia się długotrwałe przyjmowanie antybiotyków, terapię hormonalną, uczulenie na tampony, podpaski lub wkładki zapachowe, jak również stres, spadek odporności, noszenie nieodpowiedniej bielizny, a więc takiej, która jest zbyt obcisła, mało przewiewna i wykonana ze sztucznych materiałów. Winowajcą może być także alergia na różnego rodzaju detergenty, w tym głównie proszki do prania i płyny do płukania, a także substancje zawarte w kosmetykach do kąpieli i codziennej pielęgnacji. Uczulać mogą również prezerwatywy i dezodoranty. Przyczyn świądu i pieczenia okolic intymnych można doszukiwać się również w nadmiernej suchości pochwy, nadmiernym poceniu oraz chorobach dermatologicznych, jak łuszczyca, grzybica czy egzema.

Za infekcje i zakażenia odpowiedzialna może być także niewłaściwa higiena osobista. Szkodliwy dla zdrowia intymnego jest nie tylko brak higieny, ale także jej nadmiar. Niewystarczająca higiena powoduje namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za choroby intymne, z kolei ta nadmierna prowadzi do wyjałowienia ekosystemu, co z kolei znacznie osłabia naturalne mechanizmy obronne.

Zapobiegaj zamiast leczyć

Biorąc pod uwagę fakt, że kobiece okolice intymne są niezwykle delikatne i wrażliwe, wszelkie stany zapalne i infekcje związane z tą sferą wymagają wyjątkowej troski. Nawet przy najdrobniejszych podejrzeniach wystąpienia zakażenia lub podrażnień okolic intymnych, należy skonsultować się z ginekologiem. Leczenie poważniejszych infekcji musi odbywać się przy pomocy odpowiednich środków przepisanych przez lekarza. Infekcje mniej groźne dla zdrowia kobiety zazwyczaj leczy się poprzez bardziej sumienną higienę osobistą oraz zastosowanie preparatów (jak np. krem Vagisil http://www.my-vagisil.pl/6-0-Vagisil-Krem.html), które łagodzą objawy dyskomfortu, pomagają uśmierzyć ból, a nawet odruch drapania.

Zamiast leczyć infekcje, zdecydowanie lepiej jest im zapobiegać. Noszenie odpowiedniej bielizny, unikanie drażniących detergentów, stosowanie probiotyków w celu uzupełnienia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy, a przede wszystkim stosowanie się do podstawowych zasad higieny intymnej to podstawa zdrowia intymnego. Aby uchronić się przed różnego rodzaju infekcjami należy stosować preparaty, które są przystosowane do higieny i pielęgnacji okolic intymnych. Bardzo pomocne w ochronie miejsc intymnych są produkty Vagisil. Znajdziecie je w najlepszych aptekach w całym kraju oraz on line na stronie internetowej producenta.

Vagisil – najlepsza odpowiedź na kobiece potrzeby

Preparaty Vagisil zostały tak opracowane, aby pomóc w codziennej higienie i ochronie intymnej skóry ciała. Produkty Vagisil dają poczucie komfortu bez względu na to, czy szukacie rozwiązania problemu okolic intymnych czy po prostu oczekujecie specjalistycznych preparatów do codziennej pielęgnacji. Nie zawierają mydła, parabenów, ani sztucznych barwników. Dzięki starannie dobranym składnikom pielęgnacyjnym (m.in. kwas mlekowy, kwas cytrynowy) pozytywnie wpływają na utrzymanie wartości pH w równowadze, troskliwie oczyszczają i wspierają naturalne funkcje ochronne. Odświeżają, a jednocześnie zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, jak np. w przypadku intensywnego pocenia się lub nadmiernej wydzieliny. Minimalizują objawy ewentualnych infekcji i skutecznie zapobiegają ich nawrotom.