Koncentrator tlenu jest urządzeniem, które wykorzystuje się do podawania dawek powietrza ze zwiększoną ilością tlenu pacjentowi, który ma problemy z dusznością. Jest to urządzenie stosowane z dużym powodzeniem w tlenoterapii. Wyróżniamy dwa rodzaje koncentratorów tlenu, są to narzędzia stacjonarne, jak i przenośne. Czym różnią się od siebie i jakie mają zastosowanie?

Jakie zastosowanie mają koncentratory tlenu?

Urządzenia te pomagają ludziom na całym świecie, którzy borykają się z różnego rodzaju chorobami układu oddechowego, jak i układu krążenia. Są one stosowane w przypadku astmy oskrzelowej, jak i w dusznicy bolesnej oraz w nadciśnieniu i niedociśnieniu tętniczym. Koncentratory tlenu działają także wspomagająco w przypadku różnorakich chorób onkologicznych, a także w przypadku anemii lub problemów z nerkami.

Rodzaje koncentratorów tlenu

Stacjonarny koncentrator tlenu-jest to urządzenie, które zasilane jest za pomocą prądu stałego. Koncentratory stacjonarne są zazwyczaj używane w domu chorego, jak i w różnego rodzaju szpitalach bądź zakładach ochrony zdrowia. Tego typu urządzenia, w przeciwieństwie do koncentratorów przenośnych, cechują się stosunkowo dużą wagą, co oznacza, że ich mobilność jest praktycznie zerowa. Pacjent korzystający ze stacjonarnego koncentratora powietrza ma znacznie ograniczoną mobilność i przemieszczać się może maksymalnie na odległość kilku metrów.

koncentrator olv 5
Koncentratory tlenu - rodzaje i zastosowanie 1

Przenośny koncentrator tlenu-jest to grupa produktów, które znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest wsparcie tlenowe poza domem. Przenośne koncentratory tlenu zazwyczaj są stosunkowo małe powierzchniowo i cechują się lekką wagą, co umożliwia używanie ich przez pacjenta podczas podróży, czy to w samochodzie, czy innych pomieszczeniach. Ten typ urządzeń zasilany jest za pomocą prądu z gniazdka elektrycznego lub wbudowanej baterii.

koncentrator olv c1 683x1024 1
Koncentratory tlenu - rodzaje i zastosowanie 2

Jaki koncentrator tlenu wybrać?

Tak naprawdę przy wyborze tego rodzaju urządzenia, kluczowe jest to, jaki aspekt jest dla nas najważniejszy. Jeżeli istotna jest dla nas możliwość swobodnego przemieszczania się i korzystania z urządzenia podczas podróży, w różnych miejscach, dobrze postawić na koncentrator przenośny. Przenośne urządzenia są zazwyczaj poręczne i niewiele ważą. Natomiast jeżeli nie zależy nam tak bardzo na mobilności, a priorytetem jest wydajność urządzenia, postawmy na koncentrator stacjonarny. Jest to zdecydowanie lepszy wybór dla osób, które z powodu swojej choroby mają utrudnione poruszanie się, a większość czasu spędzają w łóżku.