Koronkowa bielizna  jest zmysłowa i kusząca, ale na co dzień kobietom znacznie wygodniej jest w bawełnianych figach czy biustonoszu. Jedwab jest zaś materiałem naturalnym, który świetnie się nosi, zwłaszcza w postaci bielizny, ale niestety sporo kosztuje. Jego syntetyczne odpowiedniki choć mają walory estetyczne, mogą powodować uczulenia i odparzenia. Z czego zatem powinna być wykonana bielizna?

Materiał najbardziej istotny

Pierwszym kryterium, jakim kierują się kobiety przy wyborze bielizny dla siebie jest jej rozmiar. W drugiej kolejności kontrolują cenę, estetykę wykonania czy kolorystykę bielizny i jej funkcjonalność. Niestety, zwykle na szarym końcu listy kryteriów wyboru bielizny damskiej jest materiał, z jakiego została ona wykonana. Tymczasem musimy mieć świadomość, że to on decyduje w dużej mierze o komforcie noszenia bielizny oraz o jej jakości i funkcjach.

Generalnie, producent bielizny damskiej może korzystać z dwóch rodzajów materiałów – syntetycznych i naturalnych. Jeszcze w połowie XX wieku materiały syntetyczne były mało popularne dla produkcji bielizny. Dziś są one na porządku dziennym. Przełom nastąpił w momencie, kiedy okazało się, że bielizna damska może spełniać z powodzeniem funkcje wyszczuplające i modelujące kobiecą sylwetkę. Włókna syntetyczne nie muszą być gorsze jakościowo od włókien naturalnych. Podczas wybierania bielizny warto jednak wiedzieć, jakie materiały będą przy tym najbardziej pożądane.

Najpowszechniejsza bawełna

Bawełna jest naturalnym materiałem stosowanym w produkcji bielizny, zwłaszcza codziennej i nocnej. Producent bielizny oferując bawełniane komplety powinien wskazać, z jakiej bawełny są one wykonane. Najlepsze materiały powstają w wyniku czesania bawełny, która jest bardzo delikatna dla skóry, przewiewna i lekka. Świetnie absorbuje wilgoć. Chcąc uzyskać elastyczny materiał bawełniany na bieliznę należy poddać ją procesowi merceryzacji.  Warto wybierać również wiskozę czy włókna bambusowe – hipoalergiczne.

Włókna syntetyczne

Jeśli chcemy uzyskać bieliznę elastyczną, subtelną i oddychającą, powinniśmy wybrać elastan. Od wielu lat jest to tkanina syntetyczna udoskonalana pod kątem zastosowania w produkcji bielizny. Elastan często jest łączony z naturalnymi tkaninami, m.in. bawełną i jedwabiem.

Świetnie sprawdzi się polyamid, który jest lekką dzianiną – oddychającą i przepuszczającą wilgoć. Komplety wykonane z takich materiałów oferuje m.in. producent bielizny kinga.com.pl. Kolejnym włóknem sztucznym, z którego korzystają producenci bielizny damskiej, jest polyester, czyli bardzo trwałe, elastyczne włókno. Jeśli zostanie połączone z poliamidem daje mikrofazę, z której wykonywana jest najdelikatniejsza bielizna.

Na szczególne okazje panie mogą wybierać komplety koronkowe, które są luksusowe, seksowne i subtelne, ale niekoniecznie będą spełniały swoje funkcje np. podtrzymywania biustu i modelowania sylwetki.