Nie da się ukryć, że w dzisiejszym świecie wygląd zewnętrzny stanowi sprawę bardzo ważną. Szczególnie dla osób zainteresowanych karierą w zawodach wymagających kontaktu z ludźmi. Przysłowie głosi: „jak cię widzą, tak cię piszą” i niestety bywa tak, że jakaś skaza w aparycji może doprowadzić do braku sukcesów w życiu zawodowym, lub prywatnym. Na szczęście istnieje wiele możliwości wpłynięcia na swój wygląd poprzez chociażby zmianę w sposobie ubierania się. Często bywa też tak, że niedoskonałość, która spędza nam sen z powiek, może być łatwo usunięta przez kosmetologa.

Kim jest kosmetolog?

Kosmetologia to, krótko mówiąc, dział dermatologii specjalizujący się w leczeniu i poprawianiu defektów występujących na skórze. Adepci kosmetologii to wprawdzie nie lekarze dermatolodzy, ale jednak są kimś więcej niż zwykłe kosmetyczki. Trzeba wiedzieć, że kosmetolog to osoba, która ukończyła specjalistyczne studia w swojej dziedzinie będące bliżej związane z medycyną niż ze sztuką makijażu. Kosmetolog to nie kosmetyczka z wyższym wykształceniem, ale osoba współpracująca z lekarzem dermatologiem musi więc znać się zarówno na chorobach skóry jak i na sposobach ich wizualnego maskowania.

Koniecznie trzeba też wspomnieć, że jest to zawód niezwykle popłatny i specjaliści w tej dziedzinie są coraz częściej poszukiwani na rynku pracy.

Jak zostać kosmetologiem?

Sposób jest właściwie jeden. Należy ukończyć studia wyższe o specjalności kosmetologia, które niestety nie są jeszcze zbyt często oferowanym kierunkiem na polskich uczelniach. Przykładem szkoły, prowadzącej wydział kosmetologii, może być Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, o której dowiecie się więcej na stronie: www.wyzszaszkolakosmetyki.pl

Jeśli jednak chcecie studiować w innym mieście to z pewnością uda wam się znaleźć odpowiednią ofertę.
Od razu uprzedzam, że studia na tym kierunku nie należą do najłatwiejszych, ale z pewnością dostarczą bardzo dużo satysfakcji wiążą się one bowiem z poznawaniem niektórych tajników medycyny. Daje to niesamowite poczucie elitarności kierunku.

Gdzie znajdzie pracę kosmetolog?

Kosmetolog nie powinien mieć właściwie żadnych problemów ze znalezieniem pracy w swoim zawodzie. Pracodawcami dla młodych adeptów tej sztuki będą przede wszystkim wyspecjalizowane gabinety. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby szukać zatrudnienia, w powstających jak grzyby po deszczu, hotelach, uzdrowiskach i sanatoriach. Bardzo często spotyka się dziś oferty hotelowe, w których oprócz tradycyjnego noclegu z wyżywieniem, oferuje się klientowi także dostęp do SPA czy wręcz zabiegi kosmetologiczne. Dodatkowo istnieje możliwość zatrudnienia w ośrodkach badawczych prowadzonych przez firmy kosmetyczne. W tym przypadku jednak na posadę mogą liczyć tylko najlepsi, ale spokojnie; odpowiednie są także zarobki. Możliwości pracy są właściwie nieograniczone, a liczba miejsc gdzie może zatrudnić się kosmetolog także rośnie w dość szybkim tempie. Czego jak czego, ale pracy w tej branży z pewnością nie zabraknie.