Koszenie jest jednym z najważniejszych zadań, podczas opieki nad trawnikami. Wszyscy wiemy, że jedynie regularne podlewanie, nawożenie i prawidłowe koszenie zagwarantuje nam uzyskanie gęstego, bujnego trawnika. Pytanie, jak pośród niezwykle szerokiej oferty dostępnej w sklepach wybrać kosiarkę odpowiednią do naszych potrzeb?

Rozważania na temat tego jaki sprzęt będzie najlepszy warto rozpocząć od przyjrzenia się, czego właściwie potrzebuje nasza murawa, jakiej pielęgnacji wymaga. Następnie należy wziąć pod uwagę powierzchnię, która będzie poddawana procesowi koszenia. Poza tym wskazane jest uwzględnienie ukształtowanie terenu, poziomu nierówności i ewentualne przeszkody, jakie może napotkać nasz nowy sprzęt w czasie pracy. Patrząc kompleksowo będziemy w stanie ocenić czy najłatwiej będzie nam kosić przy użyciu: kosy spalinowej lub elektrycznej, kosiarki elektrycznej bądź spalinowej, czy też powinniśmy się zdecydować na traktorek ogrodowy.

Dobierając kosiarkę do trawy zwróćmy też uwagę na tak istotne cechy jak: moc silnika, trwałość obudowy, a przede wszystkim szerokość koszenia. Ostatnia z wymienionych cech jest ważna o tyle, iż w sposób znaczący skraca nam czas pracy. Dlaczego? Chcąc wykosić trawnik o powierzchni 1000 m2 kosiarką o szerokości cięcia 41 cm pokonujemy trasę o długości przynajmniej 2,5 km, a przy użyciu kosiarki o szerokości 53 cm trasa będzie wynosiła około 1,9 km. Traktorkiem do trawy o szerokości koszenia 92 cm pokonamy w przybliżeniu 1 km. Istotne będą też zamontowane w kosiarkach blokady bezpieczeństwa i koła nieniszczące darni. Po tak dokładnej analizie, korzyści wydają się dość oczywiste i gwarantują sukces wyboru idealnego sprzętu, a także oszczędność naszego czasu i energii.

Kosiarki spalinowe

Obecnie najpopularniejsze są wciąż kosiarki spalinowe, głównie ze względu na swoją przystępną cenę, funkcjonalność i możliwość pracy nawet na powierzchni użytkowej sięgającej 1000 m2, bez konieczności dostępu do źródła zasilania. Do wyboru mamy kosiarki z napędem lub bez wspomagania. Pomyślmy przed zakupem, czy planujemy zbierać całą ściętą trawę i złożyć ją w kompostowniku, czy chcemy mieć wpływ na ilość trawy pozostawionej na glebie. Odpowiedni typ kosiarki spalinowej z koszem oraz systemem mielenia zmiennego umożliwia jej częściowe pozostawienie na trawniku, a także dostosowanie ilości mulczowanej trawy do jej aktualnej wysokości i warunków pogodowych. Wady, z jakimi musimy się liczyć przed ich zakupem to konieczność uzupełniania paliwa, spaliny uwalniane do środowiska i ich dość głośna praca. Nie warto tego typu zakupu brać pod uwagę, jeśli dysponujemy niewielkim ogródkiem, bo ten rodzaj zalecany jest raczej do powierzchni przynajmniej 1000 m2.

Kosiarki elektryczne

Mają one swoich zwolenników zwłaszcza wśród osób ceniących ekologiczne rozwiązania. Kosiarki elektryczne przeznaczone są do ogrodów mających nie więcej niż 500 m2. Ciche, przyjazne dla środowiska, ale trzeba poświęcić trochę czasu i oszacować jak często sprzęt będzie nam potrzebny. W przypadku kosiarek elektrycznych ich wydajność jest ściśle powiązana z mocą, typem oraz jakością silnika. To właśnie one są decydujące, jeśli chodzi o jakość i trwałość sprzętu, a decydując się na zakup mamy nadzieję, że to, co wybraliśmy posłuży nam przez kilka lat. Jedną z wad związanych z obsługą kosiarki elektrycznej jest jej ograniczony zasięg spowodowany koniecznością połączenia z kablem zasilającym i źródłem zasilania.

Sposób cięcia trawy

Sposób, w jaki kosimy może mieć znaczący wpływ na kondycję i wygląd trawy. Dlatego istotne jest zwrócenie uwagi na: jakość noży oraz na to, czy sprzęt posiada funkcję regulacji ich wysokości, tak by można było samemu zdecydować na jaką wysokość w danym momencie ma zostać przycięta murawa. Najnowsze modele wyposażone są zwykle w system podwójnych noży. Pierwszy z nich tzw. nóż górny wykonuje cięcie podstawowe, a nóż dolny tnie trawę na mniejsze kawałki. Tak rozdrobniona trawa trafia wprost do kosza zajmując w nim mniej miejsca.

Dodatkowe funkcje

Z roku na rok sprzęt wchodzący na rynek jest zaprojektowany i wyposażony, tak żeby służyć nie tylko do koszenia, ale również do aeracji, mulczowania lub zbierania liści. W sklepach dostępne są kosiarki będące jednocześnie odkurzaczem i mielarką do liści oraz traktorki ogrodowe, które w połączeniu z przystawkami pełnią również funkcje zamiatarki do chodników, podjazdów przydomowych. Sami musicie ocenić, jakiego rodzaju sprzętu potrzebujecie, poza wymienionymi wyżej zaletami i wadami poszczególnych typów kosiarek ogrodowych zwróćcie uwagę na jakość oraz solidność, bo czasami lepiej dopłacić i wybrać sprzęt dobrej marki- to rodzaj inwestycji, która z czasem zaprocentuje.

Opracowanie: www.sklepalko.pl