W ostatnich latach Grecja jest jednym z bardziej pożądanych kierunków wakacyjnych wśród polskich turystów. Głównym powodem takiego stanu rzeczy są atrakcyjne ceny wycieczek oraz gwarantowana wyśmienita pogoda. Widzą to biura podróży, które stopniowo zwiększają liczbę wycieczek do Grecji. Najbardziej popularne są te na wyspę Kreta, przyjrzyjmy się więc jej bliżej.

Czemu wakacje na Krecie?

Kreta jest największą wyspą w Grecji i jednocześnie najbardziej wysuniętą na południe. Położenie wyspy sprawia, że sezon turystyczny trwa na niej najdłużej z wszystkich innych greckich wysp. Czemy tak się dzieje? Głównie dzięki wiejącym z południa, z nad Afryki wiatrom, które niosą ze sobą ciepłe powietrze z nad Afryki. Dlatego też na wakacje na Krecie możemy wyjechać w miesiącach od kwietnia do nawet października i nie musimy obawiać się niskich temperatur. Planując wakacje w Grecji na wyspie Kreta warto odwiedzić serwis Travelmaniacy.pl, gdzie możemy przeczytać wiele praktycznych porad oraz relacji z wakacji na Krecie. Skupmy się jednak teraz na głównych miejscowościach wyspy.

Główne miejscowości

Zdecydowana większość turystów wybiera północno zachodnią część wyspy. Lecąc tutaj samolotem lądujemy na lotnisku w Heraklionie. Stąd już niedaleko do dwóch głównych miejscowości turystycznych, którymi są Rethymnon oraz Chania. To właśnie tam koncentruje się turystyczne życie, jednak wiele biur podróży oferuje także wycieczki do mniejszych miejscowości znajdujących się w pobliżu, takich jak np. Scaleta czy Georgioupoli. Miejscowości te są bardziej kameralne, stąd wybierane są często przez osoby szukające spokoju, a z drugiej strony bardzo dobrze skomunikowane z Chanią czy Rethymnonem.

Najpiękniejsze plaże na Krecie

Jeśli udajemy się na wakacje, to pierwsze na co liczymy to piękne piaszczyste plaże zanurzające się w turkusowej wodzie. Kreta oferuje kilka takich miejsc. Zdecydowanym liderem jest tutaj laguna Balos znajdująca się na północno wschodnim cyplu wyspy. Dotrzeć tutaj można albo wypożyczonym samochodem (droga jest dość męcząca i raczej dla bardziej doświadczonych kierowców) lub promem wypływającym z portu w miejscowości Kissamou. Gdy dotrzemy na miejsce naszym oczom ukaże się przepiękna laguna z białym piaskiem i krystalicznie czystą wodą.

Drugą z plaż, które warto odwiedzić jest położona na południowym zachodzie wyspy – Elafonissi. Nie jest wprawdzie położona tak malowniczo jak Balos, jednak tutaj również będziemy mogli korzystać z kąpieli wodnych i słonecznych w bardzo dobrych warunkach. Atutem tego miejsca, jest m.in. szerokość plaży liczona w dziesiątkach metrów.

Wspaniałe plaże, gwarantowana pogoda, a do tego bardzo przyjaźni mieszkańcy oraz przepyszna grecka kuchnia to wielkie atuty greckiej wyspy Kreta. Czegoż można chcieć więcej na wakacjach? Otóż można – czy jest tam co zwiedzić?

Zwiedzamy Kretę

Oczywiście na Krecie znajduje się sporo ciekawych miejsc do zwiedzania. Przede wszystkim warto obejrzeć port oraz stare miasto w miejscowości Chania. Bardzo ciekawym miejscem jest także miasteczko Agios Nicolaos oraz oczywiście wspominany już wcześniej Rethymnon. Osoby, które lubią spędzać czas aktywnie, powinny koniecznie wybrać się na wycieczkę do Wąwozu Samaria. Tylko uwaga – trzeba mieć ze sobą buty trekkingowe, wodę oraz przygotować się na kilkugodzinny spacer.