Na rynku obecnie znaleźć możemy coraz więcej różnych detergentów. Producenci prześcigają się w oferowaniu nowszych rozwiązań, które mają służyć usprawnieniu naszego prania. Które środki piorące możemy zaliczyć do najbardziej przydatnych, a które z nich ze spokojem możemy pominąć podczas zakupów detergentów do naszej łazienki? Postanowiliśmy to sprawdzić i przekonać się, które z nich faktycznie są niezbędne!

Proszki do prania

Z pewnością proszki do prania należą do najbardziej popularnych detergentów. Jest to rozwiązanie najstarsze, które niezmiennie cieszy się dużą popularnością wśród gospodyń. Proszki do prania to rozwiązanie najtańsze ze wszystkich przytoczonych detergentów, jednak nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Proszki do prania polecane są w przypadkach, kiedy pierzemy nasze ubrania podczas długich cykli. Ma to uzasadnienie w rozpuszczalności tych specyfików. Mimo, że w miarę upływu czasu proszki do prania są ulepszane i cieszą się coraz większą rozpuszczalnością w wodzie, nadal jest to rozpuszczalność mniejsza niż ma to miejsce w przypadku żeli do prania, płynów czy koncentratów. Środki służące do prania, które znajdują się w formie płynnej, rozpuszczają się w wodzie lepiej niż te o konsystencji stałej.  

Żele i koncentraty do prania

Żele oraz koncentraty są detergentami, które mają zastąpić proszki. Z czasem rozwiązanie to stało się popularniejsze i lubiane przez konsumentów, będąc drugim najbardziej popularnym detergentem, ustępując jedynie proszkom. Dodatkowo, z czasem producenci zaczęli także sprawiać, że płyny do prania oraz żele stawały się coraz bardziej skoncentrowane. Dzięki temu aby wykonać jedno pranie potrzebna była zdecydowanie mniejsza ilość środka piorącego. Na rynku mamy dostępne obecnie dużo skoncentrowanych detergentów w małych opakowaniach, które mimo niewielkiej pojemności wystarczą na wiele prań. Często żele są delikatniejsze dla pranych przez nas tkanin. Będą zatem szczególnie przydatne, jeśli w naszej szafie mamy sporo ubrań wykonanych z delikatnych materiałów. Żele oraz koncentraty cechują się ponadto dobrą rozpuszczalnością w wodzie, przez co świetnie nadadzą się do krótkich programów prania. W przypadku stosowania skoncentrowanych środków, warto zwrócić uwagę na dozowanie tych produktów. Jeśli wlejemy za dużo detergentów może to doprowadzić do sytuacji, w której środek nie do końca wypłucze się z ubrania. W takim przypadku zamiast lepiej wyprać naszą odzież, może ona stać się sztywna i nieprzyjemna w dotyku. Powinniśmy zatem stosować się do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu i nie dawać więcej środka piorącego “na wszelki wypadek”, ponieważ może dać to efekt odwrotny do zamierzonego. 

Które środki do prania są najbardziej przydatne

Płyny do płukania

Detergentów tych używamy w celu nadania tkaninom miękkości oraz przyjemnego zapachu. To właśnie zapachem zazwyczaj kierujemy się przy wyborze określonego detergentu. Warto jednak zwrócić uwagę, że czasem w opakowaniu dany detergent pachnie inaczej niż na wypłukanej już tkaninie. Płyny do płukania, których używamy powinny mieć zapach na tyle intensywny, by był on wyczuwalny, ale jednocześnie taki, by nie przyćmił zapachu perfumów, z których korzystamy. Jeśli pierzemy ubrania osób o skórze wrażliwej i skłonnej do alergii, powinniśmy zrezygnować z detergentów o bardzo intensywnych zapachach i silnych substancjach chemicznych, ponieważ mogą one przyczynić się do powstawania podrażnień i alergii. Z płynów do płukania można także zrezygnować, jeśli pierzemy ubrania noworodka. W takim przypadku powinniśmy postępować zgodnie z zasadą im mniej tym lepiej i używane produkty ograniczyć do minimum. Jeśli natomiast nie jesteśmy alergikami, śmiało możemy skorzystać z tych detergentów, ponieważ mogą w znacznym stopniu przyczynić się do trwałości naszych ubrań. Płyny do płukania poza samym zapewnianiem miękkości i zapachu, mają także inne zalet. Wiele z nich wygładza zagniecenia powstałe podczas prania, co sprawia, że prasowanie staje się zdecydowanie szybsze i łatwiejsze. Płyn do płukania zadziała także antystatycznie, przez co tkaniny wypłukane w detergencie nie będą przyciągały cząsteczek brudu. Dzięki temu nasze ubrania pozostają dłużej czyste i nie będą brudzić się tak łatwo, jak bez płynu. 

Perełki zapachowe

Ich główną funkcją jest, jak sama nazwa wskazuje, nadawanie zapachu. Nie jest to jednak jedyny atut, który mogą zaoferować. Perełki wzmacniają także działanie środków piorących sprawiając, że są one bardziej skuteczne i dają zdecydowanie lepszy efekt. Podobnie, jak płyny do prania mają także sprawić, że nasze tkaniny staną się miękkie i przyjemne w dotyku. Ich zastosowanie jest niezwykle proste, podobnie jak kapsułek piorących. Należy wsypać perełki zapachowe na dno bębna pralki i załadować pranie. Zapach, który zapewniają perełki utrzymuje się na wypranych tkaninach przez czas do 8 tygodni. Mogą na dodatek być stosowane do wszystkich tkanin, bez względu na ich kolor. 

Chusteczki piorące

Producenci mają nam do zaoferowania kilka rodzajów chusteczek piorących. Należą do nich między innymi chusteczki zapachowe, chusteczki wybielające oraz chusteczki wyłapujące kolor. Te ostatnie działają jak magnes, wychwytując z wody cząsteczki, które posiadają intensywną barwę. Dzięki temu osiadają one na chusteczce, nie natomiast na pranych tkaninach. Rozwiązanie to będzie dla nas szczególnie przydatne, jeżeli mamy w swojej garderobie dużo ubrań, które mają kontrastujące ze sobą elementy. Docenimy ich działanie zwłaszcza, jeśli posiadamy przykładowo granatowe sukienki w białe grochy czy też białe koszule w ciemne paski. Dzięki chusteczkom wyłapującym kolor będziemy mogli wyprać te ubrania bez obaw, że białe elementy zabarwią się na inny kolor. Podczas jednego prania dodatkowo będziemy mogli wyprać ze sobą wiele różnych kolorów, co sprawi, że zużyjemy mniej wody, energii oraz pieniędzy na detergenty. Chusteczki wyłapujące kolor znajdziesz pod adresem https://eurochemia.com/78-chusteczki-wylapujace-kolor

Kapsułki do prania

Kapsułki do prania 

Piorące kapsułki to środek, który pojawił się na rynku detergentów stosunkowo niedawno – jest to wynalazek z XXI wieku. Pierwsze kapsułki do prania posiadały powłoczki, które nie do końca rozpuszczały się w wodzie, przez co nie uwalniały wszystkich substancji aktywnych. Z czasem producenci zaczęli tworzyć coraz lepsze środki o formule cechującej się dobrą rozpuszczalnością w wodzie. Powłoczki kapsułek do prania, których nierozpuszczone resztki pozostawały na ubraniach, przestały być problemem. W jakich sytuacjach kapsułki do prania będą lepszym rozwiązaniem niż zwykłe proszki czy płyny? Jest to rozwiązanie zdecydowanie wygodniejsze, zatem będą z niego zadowolone osoby, które cenią sobie komfort stosowania różnych detergentów. Wystarczy włożyć kapsułkę piorącą na dno bębna pralki, załadować pranie, uruchomić pralkę i gotowe! Dodatkowo wkładanie kapsułek bezpośrednio do bębna pralki sprawia, że w pojemniczkach przeznaczonych na płyn czy proszek nie będą powstawały osady. Kapsułki do prania nie będą zatem zatykać dozowników naszych pralek. Jest to jednak wybór droższy niż proszek lub żel do prania. Koszt jednego prania w przypadku kapsułek często jest wyższy niż złotówka. Kapsułki to niezwykle przydatne rozwiązanie, jeśli cenimy sobie wygodę stosowania, natomiast jeżeli najważniejsza dla nas jest niska cena, bardziej sprawdzi się u nas proszek i żel. 

Orzechy piorące 

Orzechy piorące to rozwiązanie polecane dla osób zwracających szczególną uwagę na kwestie ekologiczne. Orzechy te rosną w Indiach oraz Nepalu. Jest to środek, który wykorzystuje działanie naturalnej substancji – saponiny, która zmienia się w pianę w kontakcie z wodą. Dzięki jej działaniu możemy pozbyć się zanieczyszczeń z ubrań, które pierzemy. Orzechy piorące są środkiem, który jest naturalnym i pozbawionym substancji zapachowych rozwiązaniem. Będzie to opcja szczególnie przydatna dla tych, którzy mają skórę wrażliwą oraz skłonną do alergii. Mimo braku dodatkowych silnych substancji chemicznych wspomagających pranie, jest to środek skuteczny nawet w przypadku silnych zabrudzeń. Poza samym praniem ubrań, orzechy mają także wiele innych zastosowań i mogą posłużyć zarówno do mycia naczyń w zmywarce, jak i nawet pielęgnacji ciała. 

Duża różnorodność środków do prania paradoksalnie może sprawić, że wybór najlepszego detergentu stanie się trudniejszy. Chcąc zdecydować się na odpowiedni środek zastanów się, która z cech jest dla Ciebie szczególnie ważna. Słowa producentów umieszczone na opakowaniach traktuj jedynie jako sugestię, a nie główny czynnik decydujący o zakupie.