Czy wiesz, że w Berlinie jest 175 muzeów? To więcej niż deszczowych dni w ciągu całego roku. Stolica Niemiec okazuje się wyjątkowa pod wieloma względami. Miasto może się pochwalić aż 1700 mostami, czyli ponad 4 razy większą ilością niż Wenecja. Jeżeli szukasz wyjątkowych muzeów, oper, galerii sztuki i wygodnego hotelu – Berlin zaskoczy Cię atrakcjami.

Co warto zobaczyć w Berlinie? Gdzie znaleźć komfortowy nocleg? To standardowe pytania zadawane przez każdego podróżnika. Na szczęście w mieście, które swoją powierzchnią 9 razy przewyższa Paryż, szukanie rozrywek czy hotelu nie stanowi żadnego problemu.

W Berlinie muzea nie są nudne

Jeżeli muzea kojarzą Ci się wyłącznie z kustoszami, którzy zwracają uwagę, żeby zachowywać się cicho i nie robić zdjęć, oraz nudnymi eksponatami, pora odświeżyć swoje przekonania i wybrać się do kilku ze 175 berlińskich muzeów.

W centrum Berlina przy Panoramastrasse 1 znajduje się MeMu, czyli The Menschen Museum in Berlin (Muzeum Ludzi). W tym muzeum, poświęconym człowiekowi i jego ciału, obejrzymy niezwykłe eksponaty – ludzkie ciała poddane plastynacji. Miejsce, założone przez doktora Gunthera von Hagena, autora wystaw Body Worlds, mieści się w najwyższym budynku w Berlinie, czyli wieży telewizyjnej – Fernsehturm przy Alexanderplatz.

Nie tylko Paryż bywa nazywany miastem miłości. W stolicy Niemiec znajdziemy niejeden przykład ars amandi w Muzeum Beate Uhse (Joachimstaler Strasse 4). Na 3 piętrach i 1500 m2 zwiedzający mają do obejrzenia 7 000 przedmiotów, obrazujących historię erotyki z całego świata.

Zainteresowani historią i kulturą Niemiec powinni zawitać do Filmmuseum Berlin (Muzeum Niemieckiego Filmu), gdzie na odwiedzających czekają, chociażby eksponaty upamiętniające Marlenę Dietrich.

Fascynuje Cię sztuka współczesna? Odwiedź Neue Nationalgalerie przy Potsdamer Strasse 50. Obejrzysz tu dzieła m.in. Picassa, Dalego i Miró. Największe w Niemczech Muzeum Sztuki Użytkowej – Kunstgewerbemuseum wystawia oprócz przykładów nowoczesnego wzornictwa przemysłowego również przedmioty wykonywane w średniowieczu.

Spuściznę kultury dawnej, czyli np. ołtarz Zeusa z miasta Pergamon w Azji, poznasz w jednej z największych atrakcji Berlina – Pergamonmuseum.

Opera, a może teatr?

W Berlinie codziennie można się cieszyć z innych atrakcji. Carmen Bizeta, Czarodziejski flet Czajkowskiego i Uprowadzenie z Seraju Mozarta to tylko niektóre dzieła prezentowane na deskach Deusche Oper Berlin, działającej już od 1912 roku przy Bismarckstrasse 35. Warto przyjść tu z dzieckiem na kreatywne zajęcia lub posłuchać koncertu jazzowego. Opera miejska (Staatsoper) przy Unter den Linden 5 w centrum Berlina to drugi obowiązkowy punkt wycieczki dla melomanów.

Szukający nieco przystępniejszej rozrywki znajdą ją w Operze Komicznej (Komische Oper Berlin) przy Behrenstrasse 55 i Teatrze na Kudamie (Kurfuerstendamm 206).

W Warszawie mamy Teatr Sabat, a w Berlinie – Friedrichstadtpalast Berlin, jeden z najbardziej znanych teatrów rewiowych w Europie, z pięknymi tancerkami w obsadzie.

Natomiast w teatrze Volksbühne Berlin przy placu Róży Luksemburg 2 obejrzymy współczesne spektakle dramatopisarza René Pollescha czy Krzysztofa Garbaczewskiego, znanego z niekonwencjonalnych adaptacji Balladyny Juliusza Słowackiego oraz Burzy Szekspira. Berliński teatr wystawia także dzieła Dostojewskiego czy Gorkiego, musicale i koncerty.

Nie czekaj! Zarezerwuj wygodnie swój hotel z AccorHotels i jedź do Berlina po kulturę z najwyższej półki.