Kwiaty towarzyszą nam podczas wielu uroczystości, zarówno podczas tych wesołych, jak na przykład wesele czy chrzciny, jak również smutnych, wśród których wymienić możemy uroczystości pogrzebowe.

Ceremonia pogrzebowa

Uroczystość pogrzebowa to czas zadumy i skupienia, a przede wszystkim czas, kiedy możemy pożegnać się ze zmarłym. Bardzo często bliscy i znajomi  zmarłego na pogrzeb przynoszą wiązanki lub wieńce pogrzebowe – kwiaty mają być wyrazem szacunku wobec zmarłej osoby, za pomocą kwiatów, które przynosimy na uroczystość pogrzebową wyrażamy też kondolencje najbliższym zmarłego. Wiązanki i wieńce pogrzebowe mają więc znaczenie symboliczne, ale istotna jest również ich estetyka.

Musimy pamiętać, że florystyka funeralna nieco różni się od kwiatów, które wręczamy z innych okazji. Powinniśmy pamiętać o odpowiedniej kolorystyce, najczęściej wybierane są kwiaty białe i kremowe oraz krwistoczerwone, wykorzystywane są również bluszcz czy świerk.

W kwiaciarniach możemy zakupić wiązanki i wieńce pogrzebowe zarówno z żywych, jak i ze sztucznych kwiatów. Bardzo często kompozycje kwiatowe zawierają lilie, lilie są oznaką czystości i niewinności, które zmarły ma uzyskać po śmierci.

Wieńce pogrzebowe – wieńce pogrzebowe zazwyczaj na uroczystość pogrzebową przynoszą najbliżsi zmarłego. Wieńce najczęściej wykonane są na podkładzie z iglastych gałązek i skomponowane są z żywych kwiatów, na przykład z róży, z lilii czy z goździków. Zakupić możemy wieńce okrągłe, jak również w niestandardowych kształtach, na przykład w kształcie serca lub łzy. Wieńce pogrzebowe zazwyczaj mają spore gabaryty, często też wyposażone są w specjalne sztalugi, dzięki którym wieńce można postawić w kościele, na cmentarzu czy w kaplicy.

Wiązanki łezki – wiązanki pogrzebowe w kształcie łzy to kolejna z kompozycji pogrzebowych. Takie wiązanki mają mniejsze rozmiary niż wieńce. Dużym powodzeniem cieszą się wiązanki skomponowane z żywych kwiatów i zieleni ozdobnej, ale zakupić można również wiązanki ze sztucznych kwiatów. W przypadku wiązanek z kwiatów żywych, w zależności od preferencji, wiązankę można położyć na nagrobku lub wstawić do wazonu. Wiązanka, może być wykonana z dowolnej liczby kwiatów, w przypadku skromnych kompozycji może to być 8 lub 12 kwiatów, kompozycje bogatsze składają się z większej liczby kwiatów, zazwyczaj około 18-28.

Bukiety i pojedyncze kwiaty – wiele osób decyduje się również na zakup niewielkich, tradycyjnych wiązanek pogrzebowych lub pojedynczych kwiatów ciętych. Pojedynczy kwiatek może być przyozdobiony ciemną wstążką, a bukiet organzą w ciemnym kolorze.

Szarfy – do wieńców i wiązanek pogrzebowych zazwyczaj dołączane są szarfy. Na szarfach można umieścić dowolną dedykację, na przykład – Kochanej Babci – wnuczka Ania z rodziną. Szarfy zazwyczaj są czarne, białe, kremowe lub fioletowe.

Stroiki o niestandardowych kształtach – wśród propozycji florystyki funeralnej wyróżniamy stroiki o niestandardowych kształtach. Takie kompozycje najczęściej zamawiane są w przypadku uroczystości żałobnych dzieci i osób bardzo młodych. Zakupić możemy na przykład stroik w kształcie anioła. Ponadto, wiele kwiaciarni proponuje stroiki, które w szczególny sposób mają nawiązywać do pasji czy zainteresowań zmarłego, między innymi stroiki w kształcie gitary czy piłki.

Zarówno wieńce, jak i wiązanki pogrzebowe dostępne są w wielu wielkościach, kształtach i kolorach. Wybór odpowiedniej kompozycji kwiatowej zależy od tego, jak bliska była nam zmarła osoba oraz od tego, jak dużym budżetem dysponujemy.

Jedną z godnych polecenia kwiaciarni jest kwiaciarnia internetowa Kwiaty-prezenty.pl. Kwiaciarnia oferuje duży wybór zarówno wiązanek, jak i wieńców pogrzebowych.