Ciekawe jest to, że współcześnie wakacje oznaczają nie tylko czas wolny od szkoły lub pracy i odpoczynek w nadmorskim kurortach. Od pewnego czasu ich nieodzownym atrybutem stały się również letnie wyprzedaże, podczas których sklepy oferują ogromne zniżki cenowe na wybrany asortyment.

W tym czasie trudno często zachować spokój i zdrowy rozsądek, a co za tym idzie powstrzymać się od kupowania. Problem pojawia się wtedy, gdy wpadamy w pułapkę promocji i wydajemy za dużo. Jak się przed tym uchronić i kupować z głową?

Chwyty marketingowe

Nie od dziś wiadomo, że promocje przyciągają klientów jak magnes. I choć nierzadko podczas sezonowych obniżek możemy upolować świetną bluzkę lub spodnie za niewielkie pieniądze, to równie często okazuje się, że większość rzeczy praktycznie wcale nie można nazwać okazją cenową.

Letnie wyprzedaże mają to do siebie, że najbardziej przecenione są te produkty, które uległy uszkodzeniu lub od dawna notują najniższą sprzedaż. Ale sprzedawcy liczą, że jeśli już wejdziemy do danego sklepu z pewnością dostrzeżemy i kupimy również te bardziej atrakcyjne stroje i dodatki, których cena została obniżona tylko o niewielki procent. Zanim więc zdecydujemy się na zakup, zastanówmy się czy dana rzecz jest nam naprawdę potrzebna i czy nową cenę naprawdę możemy uznać za wielką promocję.

Kieszonkowe – nie tylko dla dzieci

Dobrym sposobem na uchronienie swojego domowego budżetu przed nadmiernymi wydatkami jest wydzielenie konkretnej sumy pieniędzy na zakupy. Letnie wyprzedaże z pewnością mniej zawrócą nam w głowie jeśli będziemy mieli przy sobie niewielką ilość gotówki, a karta nie przyjmie płatności powyżej ustawionej na koncie kwoty. Takie działanie pozwoli nam zachować zdrowy rozsądek i kupić tylko to, po co rzeczywiście wybraliśmy się do sklepu.

Pieniądze dobrze wydane

Czy zdarza nam się czasem kupić jakąś rzecz nawet jej nie mierząc? Pewnie tak. Bo przecież czasu jak zwykle nie ma, a kolejka do przymierzalni tak długa, jakby rozdawali coś za darmo. Ale prawda jest taka, że takie zachowanie może nas kosztować więcej niż czas przestany w kolejce. Bowiem letnie wyprzedaże charakteryzują się również tym, że kupionych butów, kurtki, spódnicy, bluzki czy spodni nie będziemy mogli już ani zwrócić ani wymienić.

Dlatego też warto poświęcić trochę czasu zarówno na przymierzanie jak i dokładne obejrzenie danej rzeczy, gdyż w domu może okazać się, że kupiliśmy porwany T-shirt, poplamioną koszulę lub za mały stanik.