Lipotransfer i liposukcja to dwa powiązane ze sobą zabiegi, które służą do osiągania różnych celów, często ze sobą współistniejących. Liposukcja pozwala na usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z problematycznych obszarów, takich jak brzuch, boczki czy uda. Natomiast lipotransfer umożliwia wypełnienie i podniesienie miejsc, którym brakuje objętości, np. biustu lub pośladków. Zabiegi te często wykonuje się równolegle, by uzyskać wielowymiarowy efekt modelowania sylwetki.

Na czym polega lipotransfer?

Lipotransfer, nazywany też lipofillingiem, to nic innego, jak modelowanie ciała własną tkanką tłuszczową. Stanowi naturalną alternatywę dla zabiegów z wykorzystaniem wypełniaczy chemicznych i implantów. Nawet najdelikatniejsze okolice naszego ciała mogą zostać poddane tej procedurze, bez obaw, że nastąpi reakcja alergiczna czy odrzucenie przeszczepu. Autologiczna tkanka tłuszczowa służy do:

  • wypełniania zmarszczek,
  • rewitalizacji skóry,
  • redukcji blizn,
  • powiększania ust,
  • powiększania biustu,
  • powiększania pośladków.

Tłuszcz do zabiegu lipotransferu pozyskuje się na drodze liposukcji z miejsc, w których tkanki tłuszczowej znajduje się pod dostatkiem. Najczęściej pobiera się go z okolicy brzucha. Lipotransfer to metoda bezpieczna, dająca naturalne i długotrwałe rezultaty. Tylko około 30% wszczepionej tkanki tłuszczowej zostaje zaabsorbowane w przeciągu 6 miesięcy. Pozostałe 70% tłuszczu utrzymuje się w organizmie przez wiele lat.

Nowoczesne metody liposukcji

Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie liposukcji pozwoliły stworzyć procedury, które w sposób delikatny obchodzą się z tkanką tłuszczową i zachowują jej wysoką żywotność, dzięki czemu pobrany tłuszcz można wykorzystać do zabiegu lipotransferu. Zabiegi, które pozwalają na pozyskanie tkanki tłuszczowej o wysokiej jakości, to m.in. liposukcja wodna i liposukcja laserowa, z których skorzystasz w poznańskiej MediArt Clinic.

Liposukcja wodna Body Jet Evo wykorzystuje technikę WAL (water-jet assisted liposuction), która pozwala na delikatne „wypłukiwanie” komórek tłuszczowych z organizmu. Odsysanie tkanki tłuszczowej odbywa się bez ryzyka uszkodzenia nerwów czy naczyń krwionośnych. Wpływa to na bardzo niską inwazyjność zabiegu i niemal natychmiastowe efekty. Rezultaty są trwałe, ponieważ komórki zostają nieodwracalnie opróżnione z tłuszczu.

Liposukcja laserowa LipoLife 3G to kolejna nowoczesna metoda odsysania tłuszczu. W tym przypadku komórki tłuszczowe rozbijane są przy pomocy energii laserowej, co zapewnia ich bezpieczne oddzielenie od pozostałych tkanek oraz zachowanie wysokiej żywotności. Zaletą lasera jest również to, że wpływa korzystnie na skórę znajdującą się w obszarze zabiegowym – poprawia jej napięcie.

Lipotransfer czy liposukcja?

Z tkanką tłuszczową jest tak, że w jednych miejscach chcielibyśmy mieć jej mniej, a w innych nam jej zdecydowanie brakuje. Połączenie lipotransferu i liposukcji pozwala na uzyskanie dwóch celów jednocześnie: zmniejszenie obwodów ciała i wypełnienie ubytków. Lipotransfer i liposukcja to duet idealny, aby uzyskać perfekcyjny kształt sylwetki.

Lipotransfer to zabieg nierozerwalnie związany z liposukcją, która jest konieczna do pozyskania tkanki tłuszczowej niezbędnej do przeszczepu. Natomiast jeśli naszym celem jest tylko wyszczuplenie ciała, możemy zdecydować się na samą liposukcję, bez transplantacji tkanki tłuszczowej. Warto jednak rozważyć połączenie obu zabiegów, jeśli zmagamy się z dysproporcjami sylwetki.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, skontaktuj się ze specjalistami z MediArt Clinic w Poznaniu.