Okres wakacyjny to czas, kiedy nasze myśli krążą przede wszystkim wokół odpoczynku i relaksu, dzięki którym możemy odstresować się po pełnym roku zmożonej pracy. Regeneracja sił łączona jest nierzadko z wieloma wspaniałymi imprezami, w ramach których poznajemy nowych ludzi i cieszymy się wspólnie spędzonymi chwilami. Często towarzyszy temu alkohol, który przyjemnie umila nam czas – niestety, w pewnym okolicznościach może być groźny, zwłaszcza podczas upalnego lata.

Zbyt mocne drinki wypite pod piekącym słońcem mogą spowodować, że obecność alkoholu we krwi odczujemy znacznie silniej. Długotrwałe przebywanie na słońcu może natomiast doprowadzić do odwodnienia, które oczywiście bardzo negatywnie wpłynie na nasz organizm.

Impreza w upalne dni związana jest również z niebezpieczeństwem przegrzania, dlatego też powinniśmy z rozwagą planować jej przebieg. Z pewnością niezwykle pomocne okazać się mogą liczne chłodzące drinki z wódką, dzięki którym (przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa) będziemy cieszyć się z słonecznymi imprezami bez obawy o wspomniane zagrożenia.

Przepisy na drinki z wódką

Wybór orzeźwiających drinków z wódką jest bardzo szeroki. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się połączenie tego alkoholu z miętą oraz limonką. Owoc kroimy na kilka kawałków, a następnie wrzucamy do wysokiej szklanki. Zalewamy je około 15 ml syropu cukrowego i rozgniatamy. Czynność rozgniatania powtarzamy również po dodaniu kilku listków świeżej mięty. Do całej mieszanki wlewamy 40 ml wódki oraz pokruszony lód. Całość delikatnie mieszamy. Dla osłabienia mocy wódki możemy dodać nieco wody gazowanej.

Jeżeli natomiast wolimy nieco słodszy smak, możemy zrezygnować z mięty na rzecz cukru. Proces przygotowania drinka wygląda bardzo podobnie. Do pokrojonej limonki dodajemy około czterech łyżeczek cukru (może być brązowy), a następnie ją rozgniatamy. Dodajemy lód i 50 ml wódki, całość mieszamy w shakerze. Tym sposobem otrzymujemy słodki i bardzo smaczny koktajl.

Niezwykle popularne w trakcie pory letniej są drinki owocowe z użyciem soków bądź nektarów. Bardzo dobry jest zwłaszcza nektar grejpfrutowy. Wlewamy go razem z wódką do shakera w proporcjach 40:50 ml. Do tego dodajemy sok z połowy cytryny, a następnie wszystko wstrząsamy. Drink należy wlać do wysokiej szklanki pełnej lodu.

W trakcie wielu letnich imprez bardzo atrakcyjnie prezentują się także napoje kolorowe. Aby je zrobić, należy do shakera wlać 40 ml wódki, 20 ml syropu cukrowego i Blue Curacao, a także 50 ml soku cytrynowego bądź grejpfrutowego. Całość należy wymieszać i podawać z lodem.

Wakacyjne szaleństwo przez cały rok!

Omawiane wyżej koktajle najlepiej smakują latem – nie oznacza to jednak, że możemy ich próbować wyłącznie podczas okresu wakacyjnego. Ich właściwości i kojarząca się z nimi atmosfera pomogą nam podczas długich, zimowych wieczorów – kiedy to wspomnienie słońca i zabawy jest szczególnie pożądane.