Zwolennicy feng shui są przekonani, że lustra pomagają rozwiązać wiele problemów związanych z przestrzenią pomieszczenia mieszkalnego. Rzeczywiście, lustra mają wyjątkową zdolność oddziaływania na otoczenia. Warto to wykorzystać w aranżacji.

Feng shui, czyli zasada planowania przestrzeni, wywodząca się ze starożytnych Chin, zdobywa coraz więcej zwolenników, zajmujących się aranżacją mieszkań i domów. Ważne miejsce w tej sztuce zajmują lustra, które nie tylko w wyjątkowy sposób oddziałują na przestrzeń, ale również mają moc przyciągania dobrej energii i odbijania złej. O magicznej mocy ukrytej w lustrach opowiada producent lusterPracownia Nowy Świat z Białegostoku.

Potencjał luster w przestrzeni

W niejednej kulturze lustro ma właściwości nieomal magiczne. Zasady feng shui uczą jednak, że należy wykorzystywać możliwości luster z rozwagą i dużą ostrożnością, ponieważ mogą one zarówno poprawić jakość przestrzeni, jak i ją „zepsuć”, zafałszować. W sztuce aranżacji lustra dawno już przestały być tylko przedmiotami czysto użytkowymi czy ozdobnymi, ich potencjał jest prawie nieograniczony, jeśli chodzi o wpływanie na otoczenie. Według feng shui, to właśnie może być niebezpiecznie. Lustrem najłatwiej wprowadzić do przestrzeni dyskomfort i zniszczyć jej harmonię. To dlatego sztuka feng shui ustaliła precyzyjne zasady umieszczania luster w pomieszczeniach, biorąc pod uwagę różne aspekty i kierując się zachowaniem równowagi energetycznej. Mistrzowie chińskie sztuki są przekonani, że tylko w ten sposób można wykorzystać potencjał luster w pełni i uniknąć ich negatywnego oddziaływania.

Używanie luster według zasad feng shui

Chińska sztuka aranżacji ściśle określa nie tylko gdzie umieszczać lustra w przestrzeni, ale również podpowiada, jakie lustra warto wybrać, by nie zakłócić właściwego przebiegu energii. Przede wszystkim należy stawiać na lustra jednolite, a unikać takich, które składają się z wielu części lub są mozaiką. Lustra powinny być również na tyle duże, żeby odbijały całą głowę i ramiona, co pozwala wyeliminować poczucia niekompletności czy rozbicia.

lustra a feng shui 2
Choć aranżacja z powyższego zdjęcia jest atrakcyjna wizualnie i spójna, lustro przeczy wszystkim zasadom feng shui – co może negatywnie wpływać na odbiór tej przestrzeni przez domowników.

Feng shui podpowiada, żeby wieszać lustra tak, by koncentrowały w swoim odbiciu piękne widoki – mogą to być jakieś eleganckie, subtelne przedmioty, nawet kwiaty w wazonie, ale najlepiej, gdyby w lustrze odbijał się piękny krajobraz. Przy okazji warto tak ustawić lustra, by nie tylko odbijały światło, ale również ruch. Koniecznie również należy unikać wieszania lustra naprzeciwko drzwi wyjściowych, bo to może powodować ucieczkę dobrej energii z domu. Również szklana tafla naprzeciwko okna zakłóca przepływ energii. Lustro powinno wisieć po lewej stronie od wejścia, by odbijać energię napływająca do domu.

Zwolennicy feng shui wierzą, że lustro może uczynić przestrzeń harmonijną oraz komfortową i trzeba przyznać, że wiele z reguł tej chińskiej sztuki aranżacji doskonale sprawdza się w praktyce.