Strona głównaŻycieZdrowieŁysienie andorogenowe (AGA), a toksyna botulinowa

  Łysienie andorogenowe (AGA), a toksyna botulinowa

  Toksyna botulinowa jest neurotoksyną, która znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, przynosząc ulgę niezliczonym chorym. W medycynie estetycznej i dermatologii jest powszechnie stosowana w celu neuromodulacji siły mięśni mimicznych twarzy, czy w leczeniu nadpotliwości. W niniejszym artykule przedstawię Państwu nowe zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu łysienia androgenowego.

  Podanie botoksu powoduje osłabienie siły skurczu mięśnia poprzez blokadę wydzielania acetylocholiny do synaps. Zastosowanie w obrębie skóry owłosionej głowy promuje rozluźnienie mięśni skalpu, co zmniejsza nacisk na naczynia doprowadzające krew tętniczą do tego obszaru.

  Dzięki temu w skórze całej głowy, a co najbardziej nas interesuje, wokół mieszków włosowych w okolicach androgenodależnych notujemy wyraźne zwiększenie poziomu tlenu. Okolica androgenozależna to z medycznego punktu widzenia obszar, gdzie znajdują się w mieszki włosowe z receptorami dla DHT. Dla niebędących medykami osób wyjaśniam, że to te obszary gdzie obserwujemy łysienie.  W AGA u mężczyzn to okolica skroni i czubek głowy, a u kobiet okolica przedziałka. Działanie DHT powoduje postępującą miniaturyzację mieszków, co pacjenci obserwują jako przerzedzenie włosów.

  DHT powstaje z testosteronu, przy czym proces ten szybciej zachodzi w środowisku ubogim w tlen. Zatem jeżeli w wyniku działania toksyny zdecydowanie zwiększa się przepływ krwi w skórze owłosionej, to wyższe stężenie O2 prowadzi do zahamowania przekształcania testosteronu w jego metabolit DHT bezpośrednio odpowiedzialny za postępująca miniaturyzację mieszków włosowych.  Z tego powodu oraz jako rezultat zwiększonego przepływu krwi obserwujemy zmniejszenie stężenia DHT. Jest to efekt nazywany „wash out”.

  Łysienie andorogenowe (AGA), a toksyna botulinowa

  Pacjenci stosujący toksynę botulinową obserwują:

  • pogrubienie włosów
  • zmniejszenie przetłuszczania się włosów
  • zmniejszenie świądu
  • zmniejszenie potliwości skóry głowy

  Kto jest dobrym kandydatem do leczenia toksyna botulinową łysienia androgenowego?

  • pacjenci , którzy chcą „czegoś więcej” i „czegoś nowego”
  • kobiety z AGA planujące ciążę
  • mężczyźni, którzy nie chcą używać blokerów DHT

  Ponadto są  dwie grupy pacjentów do decyzji lekarzy prowadzących:

  • dzieci chorujące na AGA
  • kobiety karmiące piersią z AGA

  Ewa Rybicka, Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej
  Właścicielka i założycielka kliniki Estetica Nova. Moje motto: „zdrowe spojrzenie na piękno”

  Popularne posty

  Social Media

  8,530FaniLubię
  1,924ObserwującyObserwuj