Dobry makijaż wodoodporny zniesie wszystko. Gdy z nieba leje się żar, a Ty jesteś na wakacjach i nie możesz się rozstać z makijażem – wybierz makijaż wodoodporny, który wytrzyma upalną aurę, pot, letnią ulewę, a nawet kąpiel w morzu czy miejskim basenie.

Jak działają wodoodporne kosmetyki?

Podstawową różnicą między zwykłymi kosmetykami a ich wodoodporną wersją jest brak wody. Makijaż wodoodporny opiera się na kosmetykach, w których zamiast wody zastosowano związki nierozpuszczające się w wodzie. Stąd w ich składzie zamiast klasycznej Aqua znajdziesz pochodne silikonu, woski mineralne i roślinne, żywice i inne polimery. Po części z tego wynika cena kosmetyków wodoodpornych – by przygotować bezpieczny i trwały kosmetyk, potrzebne jest solidne zaplecze laboratoryjne. Dodatkowo pigmenty są zabezpieczane przez „uszczelnienie” ich struktury wodoodporną powłoką, która uniemożliwia samoczynne spłynięcie makijażu.

Mogłoby się wydawać, że sztuczny rozpuszczalnik będzie bardziej szkodliwy niż woda – nie dość, że same kosmetyki są wnikliwie badane pod kątem ewentualnej szkodliwości, to jeszcze w wodoodpornych kosmetykach znajdziesz składniki pielęgnacyjne, odżywiające i nawilżające.

Makijaż wodoodporny – czy warto go robić?

Makijaż wodoodporny jest trwały, nie wymaga ciągłego poprawiania, skutecznie opiera się wodzie, łzom i potowi. Do tego zazwyczaj zapewnia lepszą ochronę przed słońcem (dzięki składnikom nawilżającym i filtrom UV), a przy tym daje się bez problemu usunąć.

Jednak wodoodporny makijaż nie jest lekiem na całe zło tego świata. Bez specjalnego preparatu nie da się go skutecznie usunąć, rozpuszcza się pod wpływem tłuszczu, po wyjściu z wody nadal może się przez pewien czas rozmazać, i nie wybacza błędów – bardzo szybko wysycha, więc musisz zrobić idealny make-up za pierwszym razem.

Maskara

Oczywiście podstawą makijażu wodoodpornego jest maskara. Wodoodporna maskara jest doskonałym kosmetykiem – dzięki swojej oleistej konsystencji nakłada się bardzo łatwo, a sztuczny rozpuszczalnik szybko wysycha i nie pozwala na przypadkowe rozmazanie makijażu. Jeśli jednak to dla Ciebie za mało, wzmocnij maskarę warstwą bezbarwnego tuszu utwardzającego. Nie dość, że rzęsy będą miały delikatny połysk, to będą doskonale rozczesane i pod skuteczną ochroną.

Nieskazitelna cera w warunkach ekstremalnych

Zrezygnuj z mocnego makijażu i sięgnij po lekki krem tonujący czy delikatny fluid. Chodzi o to, by nie stworzyć na swojej twarzy maski, tylko subtelnie wyrównać koloryt skóry, ochronić ją przed wysychaniem i uregulować wydzielanie sebum.

Sypki puder powinien w zupełności wystarczyć do zmatowienia skóry i jako ochrona przed błyszczeniem. Przy nakładaniu kolejnych kosmetyków pamiętaj, by odcisnąć makijaż na chusteczce higienicznej. W ten sposób kolejne kosmetyki idealnie stopią się ze skórą.

Oko, któremu łza niestraszna

Cień do powiek w kremie, połączony z bazą lub specjalnym utrwalaczem, skutecznie ozdobi Twoje oko nawet, gdy będziesz narażona na duże ilości wody. Zamiast bazy możesz użyć płynnego korektora pod oczy – nakładasz cieniutką warstwę i mrugasz, aż kosmetyk się wchłonie – resztki usuń patyczkiem kosmetycznym.

Eyeliner z lotnymi olejkami i polimerami to kolejny krok, by uzyskać wodoodporny makijaż. Nie zapominaj jednak, że latem powinnaś wyglądać promiennie, więc raczej celuj w neutralne kolory, i stosuj je z umiarem. Niech żyje naturalność!

Problematyczne usta

Szminki z natury są dość nietrwałe, dlatego szczególnie latem lepiej sięgnąć po błyszczyk. Odżywiająca baza nie tylko nawilży usta i nada im miękkości, poprawi również ich kolor i ukrwienie. Delikatny peeling warg i masaż również nie zaszkodzą.

Jak usunąć wodoodporny makijaż?

Wodoodporne kosmetyki wymagają specjalnego traktowania, gdy przychodzi czas na ich usunięcie. Ani żel do twarzy ani mleczko nie poradzą sobie z polimerami zawartymi w wodoodpornych kosmetykach – potrzebujesz dwufazowego płynu do demakijażu. Taki płyn składa się z cząsteczek usuwających zanieczyszczenia (wodna część) i z cząsteczek rozbijających silikony i żywice (tłuszczowa część). Tylko taki płyn do zmywania makijażu wodoodpornego pozwoli na usunięcie makijażu bez podrażniania skóry.

Wodoodporny niezbędnik – wybierz coś dla siebie!