Urządzenie małego salonu jest wyzwaniem dla niejednego posiadacza 30-40 metrowej nieruchomości. Dlatego przy aranżacji małej powierzchni zalecane jest trzymanie się kilku podstawowych zasad, aby efekt końcowy nie przytłoczył, a wręcz przeciwnie – nadał „lekkości” wnętrzu.

O czym zatem należy pamiętać urządzając niewielki salon?

Przede wszystkim o wyborze odpowiednich mebli. Muszą być niewielkich rozmiarów i w ilości rzeczywiście dla nas niezbędnej – tutaj walor funkcjonalny wiedzie prym i kupujmy tylko takie meble, z których będziemy rzeczywiście korzystać.

Osoby lubiące uatrakcyjniać wnętrza różnymi elementami dekoracyjnymi muszą ograniczyć się do minimum. Niestety łatwo jest stracić poczucie „wolnej przestrzeni” i zagracić powierzchnię niepotrzebnymi rzeczami. 

O czym warto jeszcze pamiętać? Warto wybrać meble lekkie, tak aby w razie konieczności można było je bez problemu przestawiać lub wynosić do innego pokoju. Przy małym metrażu często sprawdzają się lepiej na przykład dwa małe stoliki niż jeden duży stół. Jeśli ilość miejsca pozwala nam na postawienie fotela – to wybierzmy obrotowy, tak aby móc swobodnie „poruszać się” po salonie.

Biorąc pod uwagę ofertę sklepów z umeblowaniem do domu nie powinno być problemu z wyborem odpowiednich elementów umeblowania.

Inną zasadą jaką warto jest się kierować, to malowanie ścian w neutralnych kolorach. Jasne barwy mają zdolność optycznego powiększania przestrzeni, dlatego w tym wypadku postawmy na biel, beże, a także jasne odcienie brązu i żółci. Pamiętajmy, że w małej przestrzeni zdecydowanie bardziej są widoczne wszelkie niedoskonałości na ścianie. Dlatego warto jest zadbać o to, aby powierzchnia była idealnie gładka. Na pewno pomocna tutaj będzie masa szpachlowa, która w prosty sposób pozwoli usunąć wszelkie zarysowania czy dziury.

Producenci tego materiału oferują gotową masę szpachlową oraz masę szpachlową w proszku. Wybór odpowiedniego wariantu uzależniony jest przede wszystkim od czasu jaki mamy na remont oraz naszego budżetu. Bowiem gotowa masa szpachlowa o ile jest droższa to pozwala od razu przystąpić do pracy – tym samym zaoszczędzić czas na jej przygotowanie.