Łamiesz sobie głowę nad tym, jak swojemu domowi nadać osobisty i wyjątkowy styl? Połączenie zabytków z nowoczesnymi meblami może zdziałać cuda i wytworzyć interesujący kontrast, który pokochali architekci wnętrz na całym świecie. Przeczytaj nasze rady, jak się za to zabrać i wyczaruj swojemu domowi aurę wyjątkowości.

Masz w domu wyjątkowy mebel odziedziczony po babci? A może złowiłeś na pchlim targu zabytkowy stolik za grosze? Nawet w nowocześnie rozumianym wnętrzu antyk może zrobić wrażenie. Wystarczy z delikatnością połączyć stare z nowym. I trzymać się złotej zasady, że mniej znaczy więcej. Nawet jeśli wnętrzom pasują antyki i retro elementy, kiedy z nimi przesadzisz zmienisz pokój w muzealną ekspozycję.

Wpuść do mieszkania powiew dawnych czasów

Zabytkowe meble mają charakter, i w zgodzie z tym należy się z nimi obchodzić przy projektowaniu wnętrza. Zabytkowy stół, kredens czy fotel potrzebują dostatecznie miejsca, aby ich czar mógł się rozwinąć i nie sprawiać wrażenia przesady. Im więcej dekoracji ma na sobie, tym więcej przestrzeni potrzebuje wokół siebie. Istnieje zasada, że w pomieszczeniu powinien być zawsze jeden stary mebel. W związku z tym – jeśli posiadasz stolik kawowy w stylu art deco, resztę pomieszczenia wyposaż nowoczesnymi meblami o prostych liniach i neutralnych kolorach. Nigdy nie łącz ze sobą antyków w różnych stylach!

Kolor służy antykom

Wyraźne kolory mogą nadać pomieszczeniu czar nie do podrobienia. Szmaragdowy, fuksjowy, fioletowy czy bladoróżowy – wyraźne kolory pomogą Ci optycznie połączyć zabytkowe meble z nowoczesnymi w jedną całość. Głębokie kolory zarezerwuj dla zasłon, dywanów, poduszek, dekoracji lub obrazów.

Drogą do gwarantowanego sukcesu w kombinowaniu wyposażenia vintage z nowoczesnym jest wybrać jeden element, który połączy całe wnętrze. Oprócz wyraźnych kolorów, mogą to być drewniane powierzchnie, rośliny, sztuka czy stare plakaty. Jak tylko przez całe pomieszczenie przeniknie jeden wspólny rys, wszystko razem będzie wyglądać harmonijnie i wyważenie. Niektóre antyki ponadto mogą służyć więcej niż jednemu wnętrzu. Zabytkowe lustro w masywnej ramie ozdobi zarówno sypialnię jak i salon, czy przedpokój, a obrazy i stare plakaty będą pasować na każdą ścianę.