Od wystroju sypialni zależy wiele – jakość Twojego wypoczynku i wieczornego relaksu oraz nastrój, w jakim obudzisz się rano. Zdecydowanie najważniejszym elementem tego pomieszczenia jest łóżko, a konkretnie leżący na nim materac. Wybór odpowiedniej powierzchni do odpoczynku to klucz do czerpania z codziennego snu jak największych korzyści, warto więc zainwestować w jego zakup czas i pieniądze. Jak wybrać materac do spania?

Wielkość materaca do spania

Kupując materac do sypialni trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników – jednym z nich jest jego wielkość. Najpopularniejsze modele mają wymiary 90×200, 140×200 i 160×200 cm, ale nietrudno znaleźć bardziej niestandardowe rozwiązania i dopasować produkt do swoich preferencji i potrzeb. Jeśli chodzi o ustalenie długości materaca, należy dodać do swojego wzrostu około 20 cm – wtedy na pewno uniknie się problemu ze stopami wystającymi poza łóżko. Szerokość materaca do spania jest zaś parametrem zupełnie dowolnym. Dla dwojga zazwyczaj poleca się modele powyżej 140 cm szerokości, ale prawda jest taka, że dla bardzo wybrednego singla nawet to może być wielkością niewystarczającą.

Sprężynowy czy piankowy – jaki materac do sypialni?

Przeglądając oferty materacy do spania, można poczuć się nieco przytłoczonym. Na rynku jest tak wiele modeli i rozwiązań, że naprawdę trudno się zdecydować. Najczęstszym podziałem jest wyróżnienie materacy piankowych i sprężynowych. Materace piankowe są bardzo wygodne i świetnie dopasowują się do ciała, dając mu jednocześnie doskonałe podparcie. Dla przykładu mogą również wykazywać właściwości reagowania na ciepło wydzielane przez użytkownika i dzięki temu jeszcze lepiej dostosowywać się do ciała. Materace sprężynowe dbają zaś o utrzymanie prawidłowej pozycji ciała, a polecane są najczęściej parom – dzięki ich budowie śpiące na nim osoby nie czują zmian pozycji partnera, co niezwykle zwiększa komfort snu.

Po pierwsze: wygoda

Każdemu odpowiadać będzie inny typ materaca do spania – trzeba więc po prostu poszukać modelu najlepszego dla siebie. Grunt, żeby był on na tyle wygodny, aby zarówno zasypianie wieczorem, jak i budzenie się rano było dla Ciebie czystą przyjemnością. Odpowiednie łóżko to takie, które daje wypoczynek, nieprzerwany sen oraz nie powoduje bólu kręgosłupa i niepotrzebnego napięcia mięśni. Na początek warto zdecydować, jaką twardość preferujemy – osobom ważącym do 60 kg zaleca się materace miękkie (H1), do 80 kg średniej twardości (H2), powyżej tej wagi modele o twardości H3 i H4, czyli twarde i bardzo twarde. Twardość jest jednak czynnikiem bardzo subiektywnym, o czym warto pamiętać. Odpowiedź na pytanie,jak wybrać materac do sypialni nie jest zatem łatwa – każde ciało potrzebuje innego traktowania i trzeba znaleźć taki model, który przyniesie mu jak najwięcej korzyści.

Medyczny materac do spania

Dla tych, którzy mają wysokie oczekiwania co do komfortu albo ich organizm wymaga szczególnego traktowania ze względu na chorobę czy schorzenia kręgosłupa, polecane są modele rehabilitacyjne. Można wybrać na przykład materace medyczne Sleepmed produkowane przez znany na całym świecie koncern Hilding Anders wykorzystujący w swoich produktach najnowocześniejsze rozwiązania. Warto szukać modeli, które oprócz wygody i dobrego podparcia kręgosłupa zapewnią Ci również wysoką higienę snu. Materace medyczne znajdujące się w ofercie SleepMed udoskonalone są antyalergiczną pianką, która pod wpływem ciepła dopasowuje się do naturalnych krzywizn ciała, sprzyjającą odpowiedniej wentylacji technologią Airforce oraz przyjemnym w dotyku pokrowcem z taśmą 3D. Rozwiązania te mają ogromny wpływ na komfort i jakość snu, ponieważ nie tylko zapewniają wyjątkową wygodę, ale też dbają o to, by snu nie zakłócały roztocza, kurz czy inne mikroorganizmy gromadzące się wewnątrz wkładu. Co więcej, producent wychodzi naprzeciw zarówno zwolennikom materacy piankowych, jak i sprężynowych – każdy więc znajdzie model odpowiedni dla siebie.

Wygląd materaca też jest ważny

Na sam koniec, jeśli chodzi o materac do sypialni, warto rzucić okiem na jego wygląd zewnętrzny. Nie jest to może czynnik najważniejszy, ale nie powinien być całkowicie pomijany. Estetyka i dobre wykonanie zazwyczaj wiąże się z wysoką jakością, więc nie warto na tym oszczędzać. Decyzji o zakupie materaca do spania otulonego estetycznym, miłym w dotyku i odprowadzającym wilgoć pokrowcem nikt nie będzie żałował. Jeśli z kolei chcemy do swojej sypialni wprowadzić nieco luksusu, powinniśmy zdecydować się na wysoki, nawet 27-centymetrowy, materac – efekt prestiżu gwarantowany.

Wybór materaca do sypialni to niełatwa sprawa i powinno się poświęcić na to trochę czasu. Najlepiej jest skorzystać z oferty takiego producenta, który nieustannie udoskonala swoje produkty i wykorzystuje w nich najlepsze materiały – wtedy możesz mieć pewność, że model będzie Ci dobrze służył przez długie lata i zyskasz w domu miejsce idealne do popołudniowej drzemki i całonocnego, smacznego snu.