To nie są czasy, żeby sobie pozwolić na bycie ofiarą i udawać, że nic się nie stało. Dlaczego darować długi? Może warto wziąć się w garść i prężnie dochodzić swoich praw.

Sąd ci przyznał alimenty a twój mąż nie chce ich płacić?

W takiej sytuacji możesz zwrócić się o pomoc do komornika. Zanim jednak to zrobisz postaraj się o klauzulę wykonalności, która powinna zawierać adnotację, że tytuł uprawnia do egzekucji. Wówczas to alimenty mogą być ściągane pod przymusem.

Hipotetycznie to ty wybierasz komornika, ponieważ nie na formalnej rejonizacji. Jednak dobrze jest wybrać komornika znającego teren zamieszkania dłużnika. Będzie mu łatwiej zdobyć wszelkie potrzebne informacje.

Pożyczyłaś pieniądze i nie możesz ich odzyskać?

Nie ma sytuacji bez wyjścia. Jeżeli padłaś ofiarą oszustwa, bo pożyczyłaś pieniądze i nie możesz ich odzyskać, albo zarobiłaś, a nie chcą wypłacić nie musisz pogodzić się ze stratą tylko zawalcz o swoje. Najpierw podejmij próbę wynegocjowania spłaty należności polubownie. Być może ten ktoś się z tobą dogada co do spłaty.

Jeżeli nie da się w sposób polubowny zawsze możesz skorzystać z pomocy adwokata lub firmy windykacyjnej. Takich firm windykacyjnych jest w naszym kraju dosyć dużo. Są to firmy działające legalnie i współpracujące z sądami i komornikami.

Nie pracujesz, bo zajmujesz się wychowaniem dzieci, a twój pracujący mąż nie daje ci pieniędzy?

Niestety bywa tak, że pracujący mąż wydziela swojej nie pracującej żonie pieniądze, sprawdza każdy wydany grosz, czasami szantażuje, że jak kobieta nie spełni określonych warunków nie da pieniędzy na utrzymanie rodziny. Nie daj się zwariować! To, że nie pracujesz nie znaczy, że nie masz prawa do korzystania ze wspólnego majątku. Natomiast w razie rozwodu lub separacji wysiłek przy wychowaniu dzieci i zajmowanie się domem jest traktowany tak samo jak praca zarobkowa. W rażących wypadkach można takie zachowanie traktować jako przemoc ekonomiczną i zgodnie z kodeksem karnym, można to sklasyfikować jako przestępstwo znęcania się nad rodziną.

Żyjemy w czasach, w których można dociekać swoich praw. Nie daj się oszukiwać. Przecież nie chcesz nic poza tym co ci się należy.