Meble vintage przez to, że są stare (lub też na takie są tylko stylizowane) mogą powodować, że nasz salon będzie wyglądał jak salon naszej babci. Brak zachowania umiaru w stylizacji oraz niezaplanowanie dokładnie jak ma wyglądać nasz dom czy mieszkanie, może sprawić, że wszystko wyjdzie kiczowato i po prostu brzydko. Z drugiej strony, możemy sprawić, że nawet najpiękniejsze wnętrze będzie zmorą dla osób, które lubią mieszkać w uporządkowanym mieszkaniu. Jak temu zaradzić?

Retro i praktycznie

Przede wszystkim należy się zastanowić nad tym, co będzie praktyczne w utrzymaniu. Estetyka także jest istotna, ale może zejść na drugi plan. Nią zajmiemy się później. Teraz skupmy się na tym, co oznacza, że meble powinny być praktyczne? Cóż… mieszkając w domu chcemy czuć się w nim dobrze i komfortowo. Pierwszą rzeczą, jaką zazwyczaj mamy ochotę zrobić, gdy wracamy z pracy lub ze szkoły czy uczelni albo zwykłych zakupów, jest zrzucenie ubrań i wyłożenie się na kanapie albo wygodne usadowienie w fotelu. Jednym słowem, pragniemy się zrelaksować. Jednak relaks wymaga czasu wolnego, którego w XXI wieku jest coraz mniej. A jeśli wyposażenie naszego wnętrza będzie niepraktyczne, czyli takie, które łatwo zabrudzić, to aby czuć się w nim komfortowo będziemy musieli od czasu do czasu posprzątać. Zetrzeć kurze, umyć blaty z zamazań, wyprać biały dywan i tym podobne. Meble vintage z jednej strony są bardzo łatwe w utrzymaniu, bowiem nie widać na nich kurzy. Niemniej jednak, przez to, że mają liczne zdobienia czy szczeliny, mogą być trudne do dokładnego wyczyszczenia.

Eksperymentuj ze stylami

Ciekawym sposobem na wykorzystanie mebli „z duszą” jest mieszanie stylów. Bardzo interesujące połączenia wychodzą ze zmiksowania ze sobą nowoczesności z vintage. Dzięki takiej mieszance zyskujemy elegancję i praktyczność nowoczesności oraz klimat i ciepłą atmosferę retro. Wyobraźmy sobie salon z białymi ścianami, popielatą skórzaną kanapą, szare zasłony i piękny, rzeźbiony, dębowy stół z krzesłami pasującymi do niego. Osoba, która w ten sposób urządza swoje pomieszczenie może poszczycić się wyczuciem smaku i gustu oraz być pewna, że każdy zakocha się w jej salonie. Takie pomieszczenie będzie wręcz zachęcało do przebywania w nim i sama estetyka oraz wystrój będą niesamowicie pomagały w zrelaksowaniu się. A dzięki temu, że nowoczesność przełamiemy meblami vintage (albo na odwrót) sprawimy, że nasze domy nie będą wyglądały jak muzea czy babcine kąty.

Aby odpowiednio urządzić swoje mieszkanie, tak jak wspomniane zostało na wstępie, należy mieć na nie pomysł. Jeśli nie mamy wrodzonego talentu dekoratorskiego i ciężko jest nam sobie wyobrazić jakie połączenia będą wyglądał dobrze, możemy spróbować sobie wszystko rozrysować lub zaprojektować w specjalnie stworzonych do tego programach komputerowych. Można również skorzystać poradników dekoratorskich. Możliwości na ugryzienie tematu jest wiele. Mają one jeden wspólny mianownik, jakim są osobiste preferencje i gust oraz bycie racjonalnym.