Zdrowe, lśniące i mocne włosy są oznaką młodości oraz dobrego zdrowia. Dodają też urody oraz pewności siebie. Niekiedy na skutek różnych czynników może jednak dość do zwiększenia wypadania włosów – metodą leczenia tego problemu jest m.in. mezoterapia igłowa na skórę głowy.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym może być spowodowane wypadanie włosów,
  • na czym polega leczenie wypadających włosów,
  • czym jest mezoterapia skóry głowy.

Włosy na głowie rosną około 0,3 mm na dobę, czyli około 1 cm na miesiąc. Tempo tego procesu jest indywidualne – zależy m.in. od odżywienia organizmu, wieku oraz predyspozycji genetycznych. Codziennie każdy z nas w zupełnie naturalny sposób traci około 50–100 włosów, które następnie odrastają. Jeśli jednak wypadanie włosów jest bardziej intensywne, może prowadzić do ich przerzedzenia albo do wyłysienia. Temu zjawisku należy się dokładnie przyjrzeć, bo problemy ze skórą głowyczasami mogą sygnalizować poważne choroby.

Wypadanie włosów – przyczyny

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów może być naprawdę wiele. U wielu osób w ten właśnie sposób objawia się zły sposób żywienia – monotonna dieta, źle zbilansowane posiłki, niedobór w jadłospisie niezbędnych witamin i mikroelementów. Zwiększone wypadanie włosów zauważają u siebie niekiedy osoby w trakcie radykalnego, intensywnego odchudzania. Nadmierne wypadanie włosów może być efektem przemęczenia, długotrwałego stresu, a nawet nieprawidłowej pielęgnacji – zbyt mocnego ich upinania, używania zbyt twardych szczotek i grzebieni itp.

Zwiększone wypadanie włosów może być objawem chorób skóry głowy, takich jak łuszczyca, grzybica, łupież czy zapalenie mieszków włosowych. Czasami towarzyszy także chorobom ogólnoustrojowym: zaburzeniom hormonalnym, schorzeniom autoimmunologicznym, przewlekłym chorobom układowym.

Jak więc widać, jest to dość złożony problem, za każdym razem wymagający konsultacji lekarskich, np. z dermatologiem lub trychologiem. Konieczne bywa przeprowadzenie odpowiednich badań, np. z użyciem dermatoskopu, a następnie dobór odpowiedniej metody leczenia.

Co na wypadanie włosów? Mezoterapia

Jedną z najnowocześniejszych metod leczenia wypadania włosów jest mezoterapia igłowa na skórę głowy. Mezoterapia to technika wstrzykiwania niewielkich dawek leków albo innych substancji aktywnych pod skórę w ściśle określonym miejscu. Co ważne, efekty terapeutyczne wykazuje nie tylko podanie do głębszych partii skóry substancji aktywnych, ale również sama iniekcja. W miejscu nakłucia natychmiast przyspieszają bowiem naturalne procesy regeneracyjne, namnażają się nowe komórki, wzmaga się produkcja kolagenu oraz elastyny.

Mezoterapia igłowa skóry głowy, w zależności od indywidualnych potrzeb, polega na wprowadzeniu substancji w głąb skóry na głębokość od 0,5 do 4 mm. Do substancji aktywnych stosowanych w leczeniu nadmiernego wypadania włosów zalicza się m.in.:

  • biotyna,
  • cynk,
  • krzemionka organiczna,
  • dekspantenol,
  • witaminy, przede wszystkim z grupy B.

Zmniejszają one stany zapalne, zapobiegają łamaniu łodygi włosa, a także stymulują porost nowych włosów.

Mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym

Mezoterapię igłową skóry głowy wykonuje się również z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Jest to substancja pozyskiwana z niewielkiej ilości pobranej uprzednio krwi pacjenta. Krew umieszcza się w specjalnej wirówce – już po kilku minutach wirowania wyodrębnia się z niej osocze, czyli płyn zawierający duże ilości czynników wzrostu. Wyodrębnione osocze w formie iniekcji podaje się w skórę głowy. Poprawia ono ukrwienie skóry, przyspiesza procesy regeneracyjne, a także stymuluje funkcjonowanie mieszków włosowych, dzięki czemu włosy rosną szybciej, są mocne, zdrowe i lśniące.

Regenera Activa – biotechnologia w służbie medycyny

W klinice medycyny estetycznej Estell w Warszawie można skorzystać z jeszcze jednej innowacyjnej metody leczenia nie tylko nadmiernego wypadania włosów, ale i łysienia androgenowego występującego zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Na czym polega zabieg? Jest to przeszczep komórek, w którym pacjent jest zarówno dawcą, jak i biorcą. W pierwszym etapie z owłosionej skóry głowy (z miejsc mniej wrażliwych na działanie androgenów, czyli hormonów powodujących łysienie) pobiera się niewielkie biopsje skóry o średnicy około 2,5 mm. Materiał ten umieszcza się w specjalnym filtrze, a urządzenie Regenera Activa oddziela komórki progenitorowe, macierzyste i czynniki wzrostu. Następnie w formie mezoterapii zawiesinę tę podaje się w dotknięte wypadaniem włosów lub łysieniem obszary skóry głowy. Koncentrat natychmiast pobudza regenerację mieszków włosowych. Zadowalające efekty – w postaci przyspieszenia wzrostu włosów, ich zagęszczenia i zahamowania wypadania – są widoczne już po jednym zabiegu.

Wypadanie włosów to problem, z którym można sobie poradzić – należy po prostu jak najszybciej zgłosić się do specjalisty i rozpocząć odpowiednią terapię. Skorzystaj w tym celu z oferty kliniki Estell.