Wielu z nas marzy o własnym M. Niezależnie od tego czy pod tą literką kryje się przestronny apartament, malutka kawalerka, czy też dwupokojowe mieszkanko istnieje kilka haczyków, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie własnego lokum. Nie chodzi tu o kruczki prawne, lecz o zwyczajne drobiazgi, które mogą przyćmić radość z posiadanych czterech kątów. Faktem jest, że cieknącym kranem da się żyć, a niemiłych sąsiadów nie musimy wcale zapraszać na niedzielną kawkę i ciasto. Jednak codzienne życie składa się właśnie z drobiazgów – wiecznie brudna klatka schodowa i zepsuty domofon mogą skutecznie uprzykrzyć nam rutynę dnia.

O czym należy więc pamiętać przy kupnie mieszkania?

Poniżej parę uwag dla osób, które chcą cieszyć się wymarzonym kątem przez długie lata:

1. Nie oglądaj mieszkania na sprzedaż po zmierzchu – w sztucznym świetle nie widać wszystkich mankamentów: krzywych, brudnych ścian, zacieków na suficie itp. Jeżeli w słoneczny dzień,przy świetle naturalnym trzeba w mieszkaniu włączać światło należy się zastanowić czy chcesz mieszkać w zamku Draculi, gdzie światło słoneczne nie ma prawa wstępu.

2. Brudna klatka schodowa może świadczyć o niechlujnych sąsiadach lub niezbyt sprawnie działającej spółdzielni/wspólnocie mieszkaniowej.

3. Kuchnia bez okna może nie jest zbyt wielkim problemem, ale o ile przyjemniej jest zmywać naczynia zerkając przez okno na podwórko. Komfort daje choćby małe okienko – dzięki niemu możesz w mig wywietrzyć kuchnię po kuchennych rewolucjach z bigosem, czy gołąbkami.

4. Brak piwnicy w czasach kiedy domowe przetwory odeszły do lamusa nie wydaje się być gigantycznym minusem – pytanie tylko, gdzie na 35 m2 zmieścić sztuczną choinkę, dwa rowery, starą gitarę i puszki z farbą, które zostały nam z remontu.

5. Mieszkanie nierozkładowe – czyli pokoje przechodnie. Tu masz do czynienia z problemem: jak przejść z punktu A do punktu B, żeby nie obudzić babci i nie naruszyć prywatności nastolatka, udając się do kuchni po herbatę?

I punkt ostatni 6: otoczenie. Wyjrzyj przez wszystkie okna zanim kupisz mieszkanie. Być może nie będziesz zachwycona towarzystwem ogromnego supermarketu, wielopoziomowego parkingu, posterunku policji lub rozpadających się pustostanów w pobliżu wymarzonego mieszkania.