Minorka jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu Balearów, o długości ok. 50 km i szerokości ok.16 km. Ta stosunkowo niewielka wyspa ze względu na swoje walory przyrodnicze i krajobrazowe uznana została przez UNESCO za Rezerwat Biosfery i nazywana jest wyspą ekologiczną. Minorka jest w mniejszym stopniu zabudowana infrastrukturą turystyczną niż jej dwie bardziej popularne siostry: Majorka i Ibiza, dzięki czemu jest o wiele bardziej kameralna. Minorka jest idealnym miejsce na spędzenie spokojnego urlopu. Pośród niezliczonej ilości dzikich plaż i zatok, niedostępnych dla zmotoryzowanych. Tam naprawdę możesz się oderwać od codzienności i się zrelaksować. Do najdzikszych plaż Minorki dotrzeć możesz jedynie pieszo.

Minorka i jej plaże

Minorka dzięki urozmaiconej linii brzegowej ma do zaoferowania wczasowiczom niezliczoną ilość plaż.

Południowe wybrzeże Minorki charakteryzuje się piaszczystymi plażami wpadającymi wprost do turkusowych wód Morza Śródziemnego. Do najbardziej dziewiczych plaż południa należą m.in. Macarella, Macareletta, Son Saura oraz Binigaus.

Północne wybrzeże Minorki jest z kolei bardziej urozmaicone. Plaże są surowsze z ciemniejszym i grubszym piaskiem. Część plaż jest również kamienista. Do najbardziej dziewiczych plaż północy należą: Cala Pregonda, Cala Pilar, Cala Morella i Algaiarens.

Minorka dla turystów

Oprócz licznych dziewiczych miejsc, w których możesz się zrelaksować, na Minorce znajdują się również duże kurorty turystyczne oraz plaże z pełną infrastrukturą oferowaną turystom. Do najpopularniejszych miejsc turystycznych należą m.in.: Cala Galdana, Son Bou, Santo Tomas oraz Son Xoriguer. Najsłynniejszym miejscem rozrywki jest Club – Cova d’en Xoroi., dyskoteka zlokalizowana w naturalnej jaskini z przepięknym tarasem widokowym zawieszonym na skale, z którego rozpościera się niesamowity widok na ocean. Będąc na Minorce koniecznie musisz tam zajrzeć.

Z czego słynie Minorka?

Ludność Minorki zajmuje się rolnictwem oraz hodowlą kóz, bydła i owiec. Warto wię posmakować ich tradycyjnego sera Mahon-Menorca oraz Dżinu Xoriguer z którego robiony jest przepyszny drink o nazwie Pomada. Jest to z pewnością najsłynniejszy drink na całej Minorce.

Rzemiosło artystyczne, a w szczególności projektowanie biżuterii oraz ceramika również nie pozostają na uboczu. Rzemiosło artystyczne jest typowym zajęciem dla części ludności zamieszkujących Minorkę.

Maonesa z Mao? – czyli jak majonez z Minorki trafił do Francji

Jak głosi legenda majonez dotarł do Francji dzięki admirałowi Louisowi Francois, księciu Richelieu. Przechadzał on się ulicami Mao (stolica Minorki). Po kilkugodzinnym spacerze strasznie zgłodniał. Niestety wszystkie gospody w Mao, prócz jednej były już zamknięte. Admirałowi zaproponowano ostatni kawałek mięsa polany pysznym białym sosem z jajek i oliwy. Admirał zachwycony smakiem sosu nazwał go majonezem i pod taką nazwą wprowadził do kuchni francuskiej.

Źródło: Przewodniki rekreacyjne „Majorka Minorka Ibiza oraz Formentera, Baleary – archipelag marzeń” – Dominika Zaręba