Wybierając kwiaty na podarunek kierujemy się różnymi względami. Najczęściej ich urodą. Jednak zwykle bierzemy pod uwagę także preferencje osoby, która te kwiaty dostanie oraz okazję. O ile w kontaktach z dalszymi znajomymi czy oficjalnych uroczystościach obowiązuję bardziej sztywne zasady wyboru kwiatów na prezent. To wśród bliskich można pozwolić sobie na większą swobodę.

Co znaczą poszczególne kwiaty

W naszym społeczeństwie przyjęło się, że kwiaty to dobry prezent, szczególnie dla kobiet. Jednak i tu trzeba się mieć na baczności, bo każdy gatunek jak i kolor oznaczają co innego.

Czerwone róże

Od dawna są symbolem gorącej miłości. Takiej stałej i poważnej. Jednak te kwiaty zarezerwowane są na specjalne okazje. Róże w innych kolorach niosą ze sobą przekaz taki jak barwy w jakich są. Z czego biel oznacza niewinność, różowy to przyjaźń, a żółty standardowo negatywne uczucia.

Fiołki i goździki

To bardzo skromne kwiatki, dostępne w różnych kolorach. Są to idealne kwiaty na przeprosiny. Podobne znaczenie mają goździki. Są to idealne kwiaty na oficjalne aczkolwiek niezbyt wystawne wydarzenia. Za ich pomocą możemy podziękować i wyrazić podziw oraz uznanie.

Cyklamen i tulipan

Cyklamen to rozstanie. Jednak jego znaczenie zależy tak naprawdę od okoliczności oraz od osoby, której go dajemy (są tacy co lubią te kwiaty). Tulipany to kwiaty wiosenne, które są chętnie wręczane w tej porze roku. Niosą ze sobą pozytywne uczucia, takie jak wiosna.

Lilie oraz gerbery

Lilie to kwiaty czystych zamiarów, niewinności, poważnego podejścia ale też najlepsze życzenia. Nimi warto obdarować najważniejszą dla nas osobę. Ciekawymi kwiatami są także gerbery. Za ich pomocą możemy przekazać, że doceniamy kogoś, jego pracę i poświęcenie. Takie kwiatowe wyrazy szacunku.

Kwiat cięty czy w doniczce

Kwiat w doniczce możemy bez obrazy uczuć dać na pewno ogrodnikowi/ogrodniczce. Taka osoba doceni sadzonkę zwłaszcza ciekawych odmian piwonii, hortensji. Dobra też będzie róża wielkokwiatowa czy pienna w doniczce. Także starsze osoby, jak jeszcze są posiadaczami ogrodów na pewno ucieszy taki podarunek bardziej niż kwiaty, które zwiędną po jakimś czasie.

Także doniczkowy prezent możemy podarować dobrej znajomej. Idealną okazją będzie domówka na nowym mieszkaniu. Również kwiaty wiosenne w doniczkach o wiele dłużej cieszą nas swoim widokiem niż cięte. Też hiacynty czy żonkile mają wtedy pozytywne znaczenie jako wiosenne, radosne podarunki.

Kwiat cięty jest na pewno zarezerwowany na oficjalne okazje. Także śluby czy różnego rodzaju uroczystości wymagają odpowiednich bukietów. Osobie niedawno poznanej, czy rozwijającej się sympatii też lepiej dać kwiat cięty. Tym bardziej jak jeszcze nie znamy jej poglądów ani osobistych preferencji.

Kiedyś dawanie kwiatów w doniczce nie było zbyt mile widziane. Obecnie jednak odbierane jest to trochę inaczej. Dlatego, jeśli mamy okazję i chcemy sprawić komuś przyjemność możemy z powodzeniem i bez obaw podarować kwiaty w doniczce. Posadzone w ogrodzie czy na tarasie będą rosnąć i kwitnąć przez długie lata.

Źródła: