Zdrowe i mocne zęby to nie tylko brak konieczności płacenia dentystom i spędzania długich, ciężkich godzin na ich fotelu, nierzadko cierpiąc w bólach. To coś dużo więcej – zęby są bowiem połączone z całą zresztą naszego organizmu i ich uszkodzenia mogą prowadzić do próchnicy, zakażeń bakteryjnych i stanów zapalnych – co może szkodliwie wpływać na mięśnie serca, a nawet tkankę mózgową. Ładne, białe zęby to też nasza wizytówka – nie sposób być piękną kobieta mając widoczne ubytki.

Wszystko jest w naszych rękach

Tak naprawdę zdrowie i wygląd zębów zależy od nas. Co możemy zrobić? Przede wszystkim myć je regularnie, minimum dwa razy dziennie, co kilka miesięcy sprawdzać stan jamy ustnej i uzębienia, a także – prawidłowo się odżywiać. Bowiem zęby to po prostu rodzaj tkanki, która ciągle musi się odbudowywać – i tkanka taka potrzebuje wapnia, witamin i innych niezbędnych składników.

Dieta na zęby

Dietę najlepiej zacząć już w okresie dziecięcym – powinni też mieć to na uwadze rodzice. To właśnie wówczas przyrost tkanki kostnej i pokrewnych jest najbardziej dynamiczny. Ale – Co jeść by mieć zdrowe zęby? Na pewno trzeba regularnie (minimum 3-4 razy w tygodniu) spożywać pokarmy bogate w białko – nabiał, mleko, dobre, nie nazbyt tłuste mięsa, czy jaja w różnej postaci. Poza nim powinniśmy dodatkowo zaopatrywać się w wapń i witaminę D, które można znaleźć w wielu rybach i owocach morza, orzechach, jajach, maśle i żółtym serze. Zresztą każdy dowolny ser będzie sprzyjał zębom – ze względu na znaczną zawartość białka. Z tej samej przyczyny warto pić i jeść jogurty, kefiry czy po prostu mleko. Wiele szczegółowych informacji dotyczących wpływu pokarmów na stan naszych zębów znaleźć można tutaj.

Czego należy unikać?

Wielu rzeczy. Przede wszystkim jednak – i to należy podkreślić – zdrowym zębom nie sprzyja nadmierne spożycie węglowodanów w każdej postaci, również fruktozy i glukozy. Unikajmy więc słodyczy, chipsów, kukurydzy, jasnego pieczywa czy produktów wysoko przetworzonych, a gdy już je jemy, myjmy zawsze zęby po posiłku. Tak samo zresztą z owocami i paczkowanymi sokami i napojami owocowymi. Bowiem kwestia tego, co jeść by mieć zdrowe zęby, to jedno – ważne jest też to co pijemy. Starajmy się więc przede wszystkim wyeliminować całkowicie napoje słodkie i gazowane. Również nadmiar kawy czy herbaty i czerwonego wina nie będzie sprzyjał ładnym zębom ze względu na przyczynianie się do powstawania ciemnego nalotu i plamek na szkliwie. Oczywiście te wszystkie produkty nie są zakazane definitywnie – należy przede wszystkim kontrolować ich ilość i w razie potrzeby dodatkowo myć zęby po posiłku.