Lęk, nieradzenie sobie ze stresem i długotrwałe obniżenie nastroju to sytuacje, w których warto sięgnąć po pomoc psychologa. Dzięki niemu możesz zgłębić źródło problemów i nauczyć się, jak je pokonać.

Wizyta u psychologa to nie wstyd. Specjalista pomoże zrozumieć zachowania twoje i ludzi z twojego otoczenia. Warto zgłosić się do gabinetu nie tylko w razie kryzysu bądź trudnej sytuacji. Psycholog pomoże też w rozwoju osobistym.

Lęki – czy warto udać się z nimi do psychologa?

Niektóre osoby mają predyspozycje do zapadania na stany lękowe. Jeśli chcesz przekonać się czy jesteś w tej grupie, sięgnij po testy psychologiczne. Warszawa to jedno z miast, w których możesz je wykonać. W interpretacji testów pomoże specjalista. Psycholog wskaże też, w jaki sposób pozbyć się lęków. Może to zrobić np. stosując terapię behawioralną. Jej założeniem jest konfrontacja z sytuacjami, których się boimy. Mające podstawy, ale także irracjonalne lęki wynikają z pewnych przekonań. Specjalista pokaże, jak je zmienić. W poważniejszych przypadkach spotkania z psychologiem powinny być połączone z farmakoterapią.

Problemy z kontrolą emocji

Zmiany w zachowaniu i szybsze denerwowanie się bądź wybuchanie płaczem bez powodu to sygnały braku kontroli nad emocjami. W tym przypadku spotkania z psychologiem ukażą, co jest przyczyną takich zachowań. Warto się zdecydować na wizytę u specjalisty, jeśli nie radzisz sobie z nagłą złością bądź smutkiem. Poznając bliżej twoją sytuację,ekspert oceni w jaki sposób możesz zapanować nad emocjami.

Niepokojące zachowanie dziecka

Sygnały świadczące o tym, że twoja pociecha sobie nie radzi to np.:

  • nagła niechęć do szkoły,
  • częste wybuchy złości lub płaczu,
  • agresywne zachowanie,
  • bóle brzucha, jąkanie się i moczenie,
  • widoczne zmiany w zachowaniu.

Rodzice, którzy martwią się o swoje dzieci, często sięgają po pomoc psychologa. Nie zawsze wybierają się tam z maluchem. Na początku sami chcą przedstawić sytuację. Jednak zazwyczaj konieczne jest spotkanie psychologa z dzieckiem twarzą w twarz. Na takiej sesji specjalista ustali, co może być przyczyną zmian w zachowaniu. To pierwszy krok do zmiany i pomocy dziecku.

Nadmierny stres i niemożność poradzenia sobie z nim

Więcej obowiązków, problemy w pracy, związku lub relacjach z bliskimi mogą być źródłem dużego stresu. Niektórzy sami radzą sobie ze stresorami, inni natomiast potrzebują pomocy psychologa. To nie wstyd po nią sięgnąć. Czasem dobrze spojrzeć na siebie z boku. Wizyta u specjalisty z pewnością w tym pomoże. Odkryje też sposoby na radzenie sobie ze stresem i skuteczną relaksację.

Obniżenie nastroju, problemy ze snem i stany depresyjne

Jesień to czas, w którym wielu z nas odczuwa pogorszenie nastroju. Bywa przejściowe, ale czasem może przerodzić się w długotrwałe zmiany. Niechęć do podejmowania aktywności, a także wykonywania codziennych czynności to sygnał, że coś się dzieje. Do specjalisty należy się zgłosić, kiedy senność, niechęć do działania i rezygnacja przedłużają się. Mogą to być sygnały świadczące o rozwoju depresji. Nie dopuść do tego, by choroba zawładnęła twoim życiem i wybierz się do psychologa.

Pojawienie się myśli samobójczych

Sytuacja, w której jedynym rozwiązaniem problemów wydaje ci się skończenie z życiem jest alarmująca. Nie czekaj i udaj się do specjalisty. Pojawienie się myśli samobójczych to sytuacja, w której powinien ci pomóc ktoś doświadczony.

Życiowe kryzysy

Trudne sytuacje w życiu, jak śmierć kogoś bliskiego bądź nagła utrata pracy mogą wymagać wizyty u psychologa. Również radosne wydarzenia, jak narodziny dziecka lub ślub bywają dla niektórych wyzwaniem. Warto wtedy spojrzeć na sytuację z perspektywy kogoś z zewnątrz. Psycholog jest idealnym doradcą w tego typu sprawach.