Ból głowy może mieć wiele przyczyn, począwszy od przemęczenia, a skończywszy na objawach migreny. Nie warto go ignorować, gdyż może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Chcąc szybko pozbyć się bólu, najczęściej sięgamy po leki. Zwłaszcza, gdy środki takie, jak Ibuprom, Nurofen czy Migea, bez recepty dostępne są we wszystkich aptekach. Zanim jednak po nie sięgniemy, zastanówmy się nad naszym trybem życia, który może przyczyniać się do występowania bólu głowy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Styl życia i niezdrowe nawyki

Nasz codzienny tryb życia ma ogromne znaczenie dla zdrowia, kondycji oraz samopoczucia. Może być także przyczyną występowania bólów głowy. Warto mieć zawsze przy sobie lek, taki jak Nurofen lub Migea, jednak czasami zastosowanie się do kilku porad, może zniwelować uciążliwy ból głowy.

  • Pijmy odpowiednią ilość wody. Jej braki mogą wywołać silny ból głowy.
  • Nie przebywajmy w dusznych pomieszczeniach. Wystarczy otworzyć okno, a od razu poczujemy się lepiej. Wychodźmy na spacery i unikajmy dymu papierosowego.
  • Zwróćmy uwagę na naszą dietę. Powinna być bogata w warzywa i owoce, ryby morskie, owsiankę i otręby. Warto wiedzieć, że niektóre substancje chemiczne używane do konserwacji żywności mogą wywoływać silny ból głowy.
  • Unikajmy nadmiaru stresu i przemęczenia.

Migrena

Przyczyną powracającego bólu może być migrena. Jeśli na nią cierpimy, zmiana trybu życia czasem może nie wystarczyć. Kiedy ból jest tak silny i nie pozwala nam wykonywać codziennych czynności, koniecznym może być zastosowanie środka, który nie tylko przyniesie ulgę w bólu, lecz także zminimalizuje częstotliwość występowania ataków. Możemy wówczas zdecydować się np. na Metafen – lek, zawierający połączenie paracetamolu i ibuprofenu lub lek Migea. Tabletki z bezpieczną dawką kwasu tolfenamowego, które w przeciągu 30 minut zminimalizują ból i zadziałają też profilaktycznie.

Oprócz bólu głowy, najczęstsze objawy migreny to nudności, światłowstręt i zawroty głowy. Pamiętajmy, że nie warto eksperymentować na swoim organizmie i stawiać diagnozy bez konsultacji z lekarzem. Specjalista doradzi nam, jak radzić sobie z chorobą. W doraźnym leczeniu migreny, wielu neurologów zaleca Etopirynę, Metafen lub tabletki Migea.Do tej pory środek ten wykorzystywany był podczas specjalistycznej terapii migreny, jednak teraz Migea bez recepty dostępna jest w aptekach.

To ważne, aby sięgać po leki tylko doraźnie. Może się okazać, że krótki spacer lub kilka ćwiczeń pomoże nam w bólu, zanim jeszcze zażyjemy leki.

Przyczyn występowania bólu głowy może być wiele. Warto zmienić nasze codzienne nawyki, aby poczuć się lepiej. Jeśli jednak nie przyniesie to efektu, powinniśmy skonsultować się z lekarzem i wykonać potrzebne badania. Warto mieć również pod ręką odpowiedni lek przeciwbólowy taki, jak Ibuprom lub Migea, bez recepty dostępny w większości aptek. Korzystajmy z nich jednak tylko doraźnie.