Skandynawski minimalizm, naturalne materiały oraz kontrasty. Do gry znów wracają, nieco zapomniane w ostatnim czasie stoły, a rodzina ma się gdzie socjalizować w przytulnym salonie. To wszystko jest teraz na topie w świecie aranżacji wnętrz.

Najmodniejszym rozwiązaniem w ostatnim czasie są kontrasty. Bardzo popularne staje się zestawianie ciemnych drzwiczek z jasnymi ściankami mebli. Najbardziej popularne jest oczywiście połączenie beli z czernią, ale dobrze wyglądają również odcienie brązu i beżu. Co ciekawe, zasada ta nie dotyczy tylko salonów. Bardzo chętnie w ten sposób są komponowane także łazienki i kuchnie. Jednak kontrasty nie ograniczają się tylko do kolorystyki. Najlepsi projektanci zachęcają do łączenia ze sobą powierzchni chropowatych, takich jak cegła czy beton, z gładkimi i delikatnymi (szlifowane drewno, tapety, lśniące okleiny). Daje to przepiękny efekt matowości z refleksami świetlnymi, które mają ożywiać każde wnętrze.

wnetrze w stylu skandynawskim 2

Wszędzie ma być domowo i rodzinie

Jak podkreślają specjaliści, bardzo ważne jest aby wszędzie w domu było przytulnie i komfortowo. Dotyczy to absolutnie każdego pomieszczenia. Wiele osób to zaszokuje, ale bardzo modnym rozwiązaniem jest, na przykład, wprowadzenie do łazienki dywanu oraz… fotela! Chodzi o to aby nawet w czasie porannej toalety czuć się tak jakbyśmy nie opuścili salonu. Na pierwszy rzut oka takie rozwiązanie wydaje się dziwne, ale gdy się nad tym głębiej zastanowić, idea ta znacznie zyskuje. Skoro często zaczynamy dzień od porannej toalety, to wchodzenie do zimnej i surowej w wystroju łazienki faktycznie jest mało przyjemne.

W przypadku salonu, sprawa jest znacznie bardziej oczywista. Dominować powinny jasne i radosne barwy, delikatnie stonowane przy pomocy kontrastujących dodatków. Mogą to być ciemne poduszki na sofie lub obicia foteli. Należy jednak pamiętać aby nie przesadzać z tymi akcentami. Salon to miejsce gdzie spędzamy najwięcej czasu i gdzie często odwiedzają nas znajomi, więc ma być rozświetlony i przytulny. Najważniejszym meblem ma być stół drewniany, np. dębowy, który zalicza swój wielki come back, po kilku latach zapomnienia. Wygoda spożywania posiłków znów jest stawiana na pierwszym planie, co sprawia, że stół jest główną częścią salonu. W przypadku jadalni, powinna ona znaleźć się w centralnej części domu. Telewizor schodzi na dalszy plan i to właśnie miejsce do spożywania posiłków ma być punktem, gdzie zbierać się mają zarówno domownicy, jak i goście.

wnetrze w stylu skandynawskim 3

Natura i otwarte przestrzenie – filary stylu skandynawskiego

Bardzo duży nacisk obecnie położony jest na bliskości z naturą. W mieszkaniu i domu ma być podobnie. Właśnie dlatego dominuje styl skandynawski, który można opisać jako minimalistyczny. W pomieszczeniach ma być dokładnie tyle przedmiotów ile jest nam potrzebne. To bardzo dobra wiadomość dla właścicieli małych mieszkań. Brak przestrzeni przestaje być problemem. Przepych inspirowany barokiem jest już historią. Mebli powinno być mało, tak aby powierzchnie mogły być maksymalnie otwarte. Nic ma nie ograniczać naszych ruchów.

W kwestii doboru materiałów też nastąpiła spora zmiana. Dominować mają materiały naturalne. Drewno, skóra, kamienie. Tworzywa sztuczne stają się passé. Zwrot ku naturze zmienia również postrzeganie tarasów i balkonów. Znów mają odzyskać swój aspekt użytkowy. To właśnie na świeżym powietrzu powinniśmy spożywać posiłki, o ile umożliwia nam to pogoda. Oznacza to, że otoczeni powinniśmy być roślinnością. Małe kwiaty w ciemnych doniczkach to rozwiązanie wprost idealne. Dobory kolorów powinny spełniać wymogi kontrastu, ale niekwestionowanym królem balkonów i tarasów powinna być zieleń w jasnych i naturalnych odcieniach.

Choć moda znacząco się zmieniła, pewne jest jedno. Mieszkania stały się bardziej funkcjonalne i przyjazne domownikom. Dzięki otwartym przestrzeniom mamy więcej przestrzeni życiowej, a naturalne materiały mają nas przybliżyć do natury i uczynić zdrowszymi. Taką modą chyba warto się kierować. Wszystkim zwolennikom stylu skandynawskiego polecam odwiedź stronę sklepu http://takemehome.pl/ gdzie można znaleźć wiele klasycznych i minimalistycznych mebli idealnie wpisujących się w opisany styl.