Wina białe zwykle stoją w cieniu czerwonych, traktowane nawet po macoszemu. Niesłusznie, ponieważ wiele z nich to doskonałe trunki. Na liście najpopularniejszych białych win znajduje się sporo prostych propozycji, które są więcej niż poprawne, ale nie wymagają olbrzymiej wprawy w degustacji.

Chardonnay

Chardonnay daje wina bardzo zróżnicowane i ciekawe. Spora część win z tego szczepu przeznaczona jest do starzenia. Na etapie produkcji wina albo leżakują one w dębowych beczkach, albo są wzbogacane dębowymi wiórkami. To dodaje trunkowi pewnej złożoności i dodatkowej, dość ciężkiej warstwy smakowej.

Sklep internetowy z winem – Winolubni.pl

Białe wino z tej odmiany winogron może jednak być albo dość lekkie i rześkie – z nutami jabłek lub mirabelek, jeśli winogrona rosły w chłodnym klimacie, albo cięższe i zaokrąglone – z nutami mango, renklody albo ananasa i papai, jeśli dojrzało w ciepłym klimacie. Białe wino wytrawne ze szczepu Chardonnay produkuje się praktycznie na całym świecie, ale czasem wyprowadza się też z tego szczepu ciekawe przykłady win słodkich.

Riesling

To zasadniczo niemiecka odmiana winorośli i w przeciwieństwie do Chardonnay (to typowy francuski szczep), świetnie sprawdza się w produkcji nieco słodszych trunków. Charakter wina w bardzo dużym stopniu zależy od technologii produkcji win – białe wina z Rieslingów mogą być rześkie i owocowe albo czysto mineralne. Ich smak i aromat zwykle nie są rozbudowywane przez leżakowanie, choć pewne trudniejsze gatunki są starzone. Większość win białych nie osiąga wysokiej zawartości alkoholu.

Sauvignon Blanc

Tej odmiany na liście najpopularniejszych zabraknąć nie mogło. Jedna z najpowszechniej uprawianych białych odmian. W smaku daje wina podobne złożonością do Chenin blanc, ale znakiem rozpoznawczym tego gatunku jest przede wszystkim trawiasty aromat, szczególnie bogaty w przypadku trunków z Nowej Zelandii. Z kolei Sauvignon Blanc z Doliny Loary świetnie ze swoją świeżością dopasowuje się do owoców morza. Jest to szczep dający wina wytrawne, dość surowe, o wysokim udziale minerału w bukiecie.

Grüner veltliner

Na koniec zostało, jako ciekawostka, wino z austriackiego szczepu Grüner veltliner. Jest on blisko spokrewniony z Rieslingiem, ale daje wina nieco bardziej dopracowane i lepiej zbudowane. Obecnie zyskuje sobie coraz szersze uznanie nie tylko dlatego, że jest szczepem dominującym w Austrii, ale przede wszystkim dlatego, że stanowi pewną nowość, która jednak dobrze wpisuje się w upodobania konsumenckie. Wina tej odmiany mają piękny kolor i świetnie komponują się z egzotyczną kuchnią, więc są chętnie wykorzystywane do odświeżenia kart w dobrych lokalach, które chcą zaoferować gościom coś nowego.

Dobre wina białe? Mamy je w naszej ofercie!

Najpopularniejsze z białych win łączy jedno: pewna uniwersalność i równowaga między charakterystyczną dla najlepszych trunków złożonością a prostą przyjemnością z degustacji. W ofercie sklepu Winolubni.pl znajdziesz wina odmian, o których słyszałeś, ale także w wariantach, które będą dla Ciebie zaskakującą nowością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj