Swego czasu wydawało się, że moda na tapety w salonach przeminęła na dobre. Jednak nietrudno zauważyć, że w ostatnich latach tapety do salonu znów cieszą się ogromną popularnością. Jakiego rodzaju kompozycje dobrze sprawdzają się na ścianach pokoju gościnnego? Jakie znaczenie ma pozostały wystrój wnętrza?

Modne tapety do salonu

Niewątpliwie, można wymienić kilka typów tapet, które są najczęściej spotykane w salonach. Należą do nich:

  • tapety jednokolorowe
  • tapety roślinne
  • tapety cegła
  • tapety w pasy

Jednolity kolor tapety

Jeżeli chodzi o jednokolorowe tapety do salonu, najczęściej występują one w bieli lub jednym z odcieni szarości. Modele tego typu świetnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach, znanych z surowego wystroju. W salonie, w którym nie sposób znaleźć inne kolory niż czerń, biel, czy szarość, warto umieścić tapetę, która będzie się z nimi dobrze komponować.

Tapety roślinne

Wydaje się, że tapety utrzymane w tematyce roślinnej już zawsze będą popularne. Moda na tego rodzaju modele nie przemija bowiem od lat. Warto jednak przyznać, że na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci tapety roślinne znacząco się zmieniały. Niegdyś największym wzięciem cieszyły się modele przedstawiające proste kompozycje kwiatowe. Najczęściej pojawiały się na nich co najwyżej 2-3 kolory. Dzisiaj natomiast ogromnie popularne są tapety do salonu przedstawiające bujną, wielokolorową roślinność. Często wybierane są także fototapety do salonu, wykorzystywane jako ozdoby na jedną ze ścian.

Niemniej jednak wciąż spotykane są również proste tapety roślinne. Względnie dużym zainteresowaniem cieszą się modele czarno białe przedstawiające kwiaty lub nawet całe drzewa. Jednakże zwykle znajdują one zastosowanie w kuchni lub przedpokoju, a nie w salonie.

Motyw cegły – idealny wzór do salonu

Od dłuższego czasu zainteresowanie wzbudza motyw cegły, obecny w coraz większej liczbie mieszkań. Warto w tym miejscu wskazać na dużą różnorodność tapet do salonu z motywem cegły. Dostępne są tapety wiarygodnie odwzorowujące czerwoną cegłę, jak również modele czarne czy też białe. Wybierając idealne tapety do salonu z motywem cegły, należy uwzględnić pozostały wystrój wnętrza.

Tapety w pasy – czy to się sprawdza?

Zastanawiając się, jaka tapeta do salonu będzie najlepsza, warto rozważyć model z pasami. Niemniej jednak trzeba być uważnym, gdyż pasy na ścianach wpływają na optyczną wielkość pomieszczenia. Dobre wykorzystanie pasów pozornie wydłuży lub podwyższy dane pomieszczenie. Niemnie jednak błąd przy wyborze tapety może sprawić, że salon będzie wydawał się ciasny i przytłaczający.

 

Inne pomysły na tapety do salonu

Oczywiście, wymienione powyżej typy tapet do salonu to najpopularniejsze, jednak nie jedyne rodzaje ozdób ściennych wykorzystywanych w pokojach gościnnych. Zawsze warto zastanowić się nad tapetą 3d, która z pewnością mocno ożywi wnętrze. Trzeba być jednak ostrożnym, gdyż nieodpowiedni dobór modelu tapety 3d może sprawić, że pokój stanie się mało przytulny. Inne rozwiązanie to tapety geometryczne, których wybór jest dziś naprawdę ogromny.