Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Wiele z nas rozważa wyjazd nad wielką wodę, by podziwiać piękne widoki. Jednak największe jeziora w Europie na krok nie ustępują morzom, jeśli chodzi o urok i wielkość! Prezentujemy subiektywną listę 6 najciekawszych wielkich jezior w Europie.

Ładoga, Rosja

Ładoga Laatokka Ladog, Ladoganjärv, dawniej Newo
Ładoga

Ładoga to największe jezioro w Europie. Niemal 11 900 km2, przeciętnie 90 km średnicy i 660 różnej wielkości wysp to doskonała sceneria dla letnich wojaży.

Niestety Ładoga to zimne jezioro, więc jeśli marzą Ci się kąpiele i opalanie się, może być problem – latem temperatura powietrza osiąga nie więcej jak 17 stopni, co przy ledwie 60 dniach słonecznych w roku nie pozwoli na wygrzanie się. Za to ogrom przestrzeni do żeglugi i malownicze wysepki zachęcają do podziwiania krajobrazu z pokładu.

Wener, Szwecja

najwieksze-jeziora-w-europie-kobietawielepiej-pl wener
Jezioro Wener

Szwedzkie jezioro Wener zajmuje 3 miejsce na liście największych jezior w Europie. 5546 km2 pełnej ryb wody, stale zasilanej przez 30 rzek, a dzięki odpływowi w postaci rzeki Göta można przeprawić się prosto na Morze Bałtyckie.

Geologiczną ciekawostką jest fakt, że jezioro Wener jest kryptodepresją – jej dno znajduje się poniżej poziomu morza. Samo jezioro stanowi źródło ryb słodkowodnych, jego linia brzegowa usiana jest przystaniami i osadami rybackimi. Sielsko, leniwie i niezwykle uroczo!

Saimaa, Finlandia

najwieksze-jeziora-w-europie-kobietawielepiej-pl saimaa
Saimaa

Saimaa to sieć jezior w południowej Finlandii. 4400 km2 powierzchni, w tym 1377 km2 właściwego jeziora Saimaa może nie brzmi zbyt imponująco, ale Saimaa może poszczycić się czymś innym: 3507 wysp i wysepek oraz najdłuższa na świecie jeziorna linia brzegowa to największe powody do dumy dla Finów.

Linia brzegowa jeziora Saimaa to fenomenalny plener na wycieczki wodne. Wysokie, skaliste brzegi, przeplatane z niską linią i drzewami pochylającymi się nad taflę wody, mnóstwo polodowcowych omszałych skał, wszechobecna zieleń – to wszystko składa się na oszałamiające widoki, które na długo zapadną w pamięć.

Jezioro Bodeńskie, Austria-Szwajcaria-Niemcy

najwieksze-jeziora-w-europie-kobietawielepiej-pl
Jezioro Bodeńskie

Opuszczamy oficjalną listę 10 największych jezior w Europie – jednak kolejne jeziora również należą do dużych. Jezioro Bodeńskie, o powierzchni 538 km2, ulokowane u podnóża Alp, to „zaledwie” pozycja numer 3 w Europie Środkowej.

Dla turystów odwiedzających ten rejon Europy niemałym zaskoczeniem jest klimat panujący przy Jeziorze Bodeńskim – winnice, krystalicznie czysta woda, szerokie piaszczyste plaże i palmy są bez wątpienia nietypowe dla środkowej części Europy. Wspaniałą pamiątką jest zdjęcie latarni morskiej (lub jeśli ktoś woli – jeziornej) stojącej w niemieckim mieście Lindau, po części wybudowanym na wyspie.

Balaton, Węgry

najwieksze-jeziora-w-europie-kobietawielepiej-pl
Balaton

”Jezioro Błotne” to największe jezioro w Europie Środkowej. Bardzo płytkie (przeciętnie 3,2 metra) i bardzo młode (w obecnej postaci istnieje od zaledwie 20 000 lat). Brak odpływów i dopływy niosące dużą ilość związków wapnia i magnezu sprawiają, że wody Balatonu są raczej mętne i nieprzejrzyste.

Pomimo pozornie niekorzystnych warunków „węgierskie morze” od czerwca do sierpnia zmienia się w stolicę turystyki tego kraju. Woda o temperaturze 23 stopni wprost idealnie nadaje się do kąpieli, a duża ilość światła słonecznego pozwala na bardzo przyjemne opalanie się ( i na uprawę winorośli).

Garda, Włochy

najwieksze-jeziora-w-europie-kobietawielepiej-pl
Garda

Jeśli przebywasz w północnych Włoszech, warto byś zajrzała, choć na chwilę nad jezioro Garda. W połowie drogi między Wenecją i Mediolanem znajdziesz najczystsze jezioro we Włoszech. Garda, dzięki swojemu specyficznemu kształtowi (jezioro jest dość wąskie, ale długie na 55 km), wygląda bardzo ciekawie.

Łagodny śródziemnomorski klimat sprawia, że nad Gardą znajdziesz wiele kurortów i ośrodków turystycznych. Bujna roślinność (w tym oliwki, pomarańcze, winorośl i palmy) oplatająca polodowcowe skały, urozmaicona linia brzegowa i wiele różnej wielkości wysepek są głównymi atrakcjami tego jeziora.