Zmiany społeczno-gospodarcze, jakie możemy obserwować w ostatnich dziesięcioleciach zarówno w Polsce, jak i na świecie, sprawiły, iż kobiety coraz później decydują się na dziecko. Tymczasem biologia nie nadąża za zmianami społecznymi – trzydziestoletnia kobieta ma statystycznie mniejsze szanse na zajście w ciążę niż dwudziestolatka. Na szczęście są sposoby, by to zmienić.

Jeśli starania o ciążę długo nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, wiele kobiet szuka złotego środka na poprawę swojej płodności. Bardzo często decydują się na medyczne sposoby wspomagania rozrodczości. Jednak zanim to nastąpi, warto przyjrzeć się naturalnym rozwiązaniom i zrobić wszystko, aby podnieść swoją płodność.

Odłóż stres na bok

Udowodniono, że stres nie sprzyja zajściu w ciążę. Nieprzypadkowo wiele dzieci zostaje poczętych właśnie podczas urlopu. Zrelaksowani rodzice, mają większe szanse na dziecko. Jeśli planujesz ciążę, unikaj sytuacji stresogennych, zmień chociaż na chwilę otoczenie, aby odpocząć od codziennych spraw. Chroniczny stres i przemęczenie zamień na odpoczynek oraz regenerację własnych sił.

Postaw na aktywność fizyczną

Przyszła mama powinna być w dobrej kondycji. Aktywność fizyczna to także sposób na zwiększenie płodności. Sport podnosi poziom endorfin we krwi, co automatycznie przekłada się na obniżenie poziomu stresu. Regularne ćwiczenia sprawiają, że organizm jest lepiej dotleniony a poszczególne narządy lepiej ukrwione. Jeśli planujesz ciążę, ćwicz przynajmniej dwa razy w tygodniu przez pół godziny. Organizm szybko odczuje pozytywne skutki ćwiczeń, a Ty polepszysz swoją odporność, wytrzymałość i poprawisz wygląd sylwetki.

Pozbądź się nadmiaru kilogramów

Jeśli planujesz ciążę, postaraj się zrzucić kilka kilogramów. Udowodniono, że wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o ociężałość i wynikające z niej problemy ze współżyciem albo stawami. Kobiety otyłe mają z reguły podwyższony poziom estrogenów, co może powodować nieregularną owulację, jej brak lub zespół policystycznych jajników. Prawidłowa, dobrze zbilansowana dieta zredukuje Twoją wagę. Odpowiednio odżywiony organizm funkcjonuje lepiej, więc szanse na dziecko automatycznie rosną. Jeśli planujesz ciążę, zadbaj, by dieta była bogata w owoce, warzywa, chude mięso, nabiał. Unikaj tłuszczy i węglowodanów w nadmiernych ilościach.

Poznaj moc ziół

Medycyna ludowa od lat kobietom planującym dziecko proponuje zioła na podniesienie płodności. Często nie zdajemy sobie sprawy, że mamy je w domu i pijemy przy różnych okazjach. Aby zwiększyć płodność, powinnaś pić napary z pokrzywy, imbiru, liści malin, żeń-szenia, przywrotnika pospolitego, serdecznika oraz dzięgiela. Bardzo często problemy z płodnością u kobiet wynikają z nieodpowiedniej ilości i gęstości śluzu. To właśnie on umożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Aby poprawić jakość śluzu, stosuj napary z wiesiołka i siemienia lnianego.

Wesprzyj płodność suplementami diety dla przyszłych mam

Planując ciążę warto sięgnąć po suplementy diety, które uzupełniają niedobory witamin i minerałów oraz przygotowują organizm do zwiększonego wysiłku. Jednak nie należy sięgać po niesprawdzone specyfiki. Zanim wybierzesz preparat dla siebie, sprawdź jego działanie, przeczytaj opinie o lekach i suplementach i upewnij się, że dany produkt jest odpowiedni. Wiedzy możesz poszukać w Internecie, np. na stronie www.znamlek.pl. Znajdziesz tam także wykaz leków i witamin, które mogą pomóc zajść w ciążę oraz tych, które powinna przyjmować przyszła mama.