Jeśli twoja skóra jest przesuszona i szorstka, jej koloryt pozostawia wiele do życzenia, a drobne zmarszczki spędzają ci sen z powiek, to znak, że cera nie jest wystarczająco nawilżona. Woda wyparowuje z organizmu przez skórę każdego dnia i tylko regularne nawilżanie skóry sprawi, że zachowa ona dobrą kondycję. Nawilżający krem do twarzy to tylko jeden z kosmetyków, które powinny być podstawą codziennej pielęgnacji skóry.

Organizm człowieka systematycznie traci wodę

Każdego dnia człowiek traci w sposób naturalny około 2-2,5 l wody, a z tego niemal 0,5 l wydostaje się przez skórę. Wraz z upływem czasu pogarsza się zdolność skóry do utrzymywania odpowiedniego poziomu wilgoci i staje się ona coraz bardziej sucha, traci jędrność i elastyczność – po prostu się starzeje.

Jednak wiele czynników napędza ten proces jeszcze bardziej. Wysuszanie skóry jest przyspieszane przez zanieczyszczenie otaczającego nas powietrza, a także nadmierną ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne. Bardzo niedobre dla kondycji skóry jest przebywanie w pomieszczeniach ogrzewanych, gdzie samo powietrze jest bardzo suche. Niekorzystnie wpływa też nieprawidłowa dieta, nadmiar używek i oczywiście stres. Niestety także wiele kosmetyków nadmiernie wysusza skórę lub niszczy jej płaszcz hydrolipidowy, którego zadaniem jest zabezpieczanie skóry przed zbyt dużą utratą wody.

W obliczu tych okoliczności jasne jest, że ciągłe i prawidłowe nawilżanie skóry jest podstawą jej pielęgnacji i warunkiem zachowania młodego wyglądu. Nawilżający krem do twarzy, choć ma ogromne znaczenie w codziennej pielęgnacji, nie może być jedynym środkiem, który ma zapewnić skórze właściwy poziom nawilżenia.

Nawilżanie skóry od wewnątrz

Aby skóra była odpowiednio nawilżona, najpierw należy regularnie uzupełniać wodę w organizmie. Codziennie należy przyjmować około 2-2,5 l płynów. Na prawidłowe nawilżenie skóry dobrze wpływa dieta bogata w owoce i warzywa. Należy unikać alkoholu i papierosów, a także kawy i mocnej herbaty. Warto ograniczyć stres w swoim życiu, bo wyeliminować się go raczej nie da.

Nawilżający krem do twarzy zawsze pod ręką

Chcąc zadbać o prawidłowe nawilżenie twarzy, należy zrezygnować z mydła i żelu do mycia twarzy. Buzię lepiej oczyszczać z pomocą mleczka kosmetycznego lub płynu micelarnego. Warto też starannie dobrać nawilżający krem do twarzy. W jego składzie muszą znajdować się substancje, które będą chronić skórę przed nadmierną utratą wody oraz wesprą odbudowę naturalnej warstwy ochronnej skóry, jaką jest płaszcz hydrolipidowy. Takimi składnikami są ceramidy, kwasy tłuszczowe, olejki roślinne i kwas hialuronowy. Pozostałe substancje powinny spełniać indywidualne potrzeby skóry. Co ważne, gdy temperatura spada i nadchodzi jesień i zima, kremy nawilżające stosuje się tylko na noc. W dzień należy używać kremów o tłustej konsystencji.