Prawidłowe nawożenie to bardzo istotny proces, dzięki któremu rośliny bujniej rosną, obficiej kwitną, są odporniejsze na mrozy, a ponadto mniej chorują i są rzadziej zasiedlane przez szkodniki. Jak dbać o rośliny rosnące w ogrodzie? Kiedy i jak je nawozić? Oto krótki poradnik dla początkującego ogrodnika.

Nawożenie w zależności od pory roku

WIOSNA

Kiedy ziemia rozmarza po mroźnej zimie i rozpoczyna się proces wegetacji, pracę należy rozpocząć od rozłożenia kompostu. W tym okresie można również zastosować nawozy w sypkiej postaci.

LATO

Lato to specyficzna pora roku ze względu na duże nasłonecznienie, które nie zawsze korzystnie wpływa na rozwój naszych roślin. W tym okresie rośliny podlewamy lub opryskujemy nawozami płynnymi – mineralnymi lub organicznymi, które wcześniej rozcieńczamy w wodzie. Nawożenie powinno się rozpocząć nie później niż w połowie lipca, ponieważ w drugiej połowie lata rośliny przygotowują się do zimy i nie powinniśmy ich pobudzać do wzrostu.

JESIEŃ

Jesień to idealny okres na wapnowanie. Nawóz powinien zostać w równym stopniu rozsypany na powierzchni ogródka i zmieszany z ziemią. Warto również sięgnąć po nawozy organiczne, pod warunkiem że nie zostaną one zmieszane z wapnowaniem. Między jednym, a drugim działaniem należy zrobić 2 – 3 tygodniową przerwę.

Prawidłowe nawożenie, czyli co robić a czego nie

Nawozy należy stosować zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Jeżeli położymy za dużo nawozu, wówczas doprowadzimy do zasolenia ziemi, co przyczyni się do zamarcia pożytecznych mikroorganizmów. Przy za dużym stężeniu możemy również uszkodzić korzenie roślin.

Po odpowiednim rozłożeniu nawozu na ziemię, całe podłoże należy dokładnie podlać. Bardzo ważnym jest, aby nie nałożyć nawozu na liście naszych roślin, ponieważ po kontakcie z wodą może to przynieść wiele szkód.

Nawożenie roślin to dla początkujących nie lada wyzwanie. Nie stosując się do wszystkich przykazań ogrodniczych, można w łatwy sposób doprowadzić do uszkodzenia roślin, czego oczywiście nie chcemy. Piękny ogród to wizytówka każdego domu, dlatego warto wprowadzić w życie taki zabieg, aby później cieszyć się chwilami w tak klimatycznym otoczeniu.