W życiu każdego człowieka w pewnym momencie pojawiają się nerwy i stres. Ciężki egzamin, problemy z dziećmi, kłótnie z mężem, choroba kogoś bliskiego, stłuczka na drodze, kłopoty finansowe, burza hormonów lub po prostu trudny charakter – powodują, że nerwy biorą górę, a gdy emocje opadają, często żałujemy, że straciliśmy nad sobą panowanie. Jak zatem radzić sobie z trudnymi sytuacjami?

Wyładować się na czymś, ale nie na kimś

Często dzieje się tak, że przez to, że nie umiemy poradzić sobie z nerwami i stresem cierpią na tym nasi najbliżsi lub przypadkowe osoby. Jeżeli trzy głębokie wdechy i wydechy nie pomagają może zamiast wyżywać się na innych, powinnyśmy zrobić to na jakiejś rzeczy martwej. Możemy w tym celu zakupić worek treningowy lub zgniatać w ręku jakiś miękki przedmiot. Ważne jest, aby wykorzystać daną rzecz w taki sposób, aby nie zrobić krzywdy sobie ani nikomu innemu.

Pozytywne myślenie

Trzeba sobie przede wszystkim uświadomić to, że w naszym życiu prawdopodobnie zawsze będą miały miejsce jakieś nerwy i stres. Sęk tkwi w tym, że musimy nauczyć się jakoś z nimi radzić. Mając przed sobą ciężki egzamin w szkole lub na prawo jazdy, musimy zacząć myśleć następująco: „umiem, potrafię, zdam, a jeśli mi się nie powiedzie, spróbuję jeszcze raz. Jeżeli zdenerwował nas pracownik, mąż czy pani w sklepie – pomyślmy, że krzykiem i waleniem w stół nic nie wskóramy, a możemy tylko zepsuć sobie miły dzień.

Techniki relaksacyjne

Zamiast marnować czas na nerwy i stres może warto poświęcić go na ćwiczenia, dzięki którym wyciszymy się, rozluźnimy, a nawet rozweselimy. Na uspokojenie dobrymi zajęciami będą joga i pilates, zaś dla tych, którzy lubią bardziej się zmęczyć, idealne mogą okazać się zajęcia z kickboxingu lub karate. Warto uświadomić sobie to, że jeżeli chodzi o wysiłek fizyczny – ciało i umysł są w tym przypadku ściśle ze sobą powiązane. Dzięki prostym ćwiczeniom możemy uwolnić się od fizycznych efektów stresu np. napiętych mięśni, a także nauczyć się prawidłowo oddychać, co pomoże nam opanować się w trudnej chwili.

Złość piękności szkodzi

Nerwy i stres mają szkodliwe działanie w wielu sferach i odbijają się nie tylko na zdrowiu psychicznym, ale przede wszystkim na urodzie. Być może nie jest to widoczne od razu, ale każde zmartwienie pozostawia swoją obecność na naszej twarzy w postaci zmarszczek, bruzd czy siwych włosów. Warto zatem o tym pamiętać i każdy problem starać się traktować z dystansem.