Jesteś w biurze, pracujesz na pełnych obrotach, a lista zadań zdaje się nie mieć końca? Czy coraz częściej masz wrażenie, że znalazłaś się w sytuacji, która cię przerasta? Jeśli stres towarzyszy ci codziennie i odczuwasz niepokój nawet w dni wolne od pracy lub podczas urlopu, powinna zapalić ci się czerwona lampka. Życie w silnym napięciu emocjonalnym w pewnym momencie odbije się na twoim zdrowiu, chyba że w porę zaczniesz walczyć z wszechobecnym stresem.

Znajdź źródło stresu

Zastanów się, co konkretnie wywołuje u ciebie stan napięcia. Jeśli najbardziej zestresowana jesteś w pracy, na pewno istnieje przyczyna, dla której twój żołądek skręca się w przysłowiową ósemkę. Jeżeli nic nie przychodzi ci na myśl, zadaj sobie kilka pytań:

  • Czy obiektywnie patrząc, jesteś wypełnić wszystkie swoje obowiązki w godzinach pracy?
  • Czy praca daje ci satysfakcję? Być może już od dawna nie odczuwasz przyjemności na myśl o realizowanych przez siebie zadaniach, przez co podświadomie sabotujesz swoją wydajność.
  • Czy atmosfera w miejscu pracy jest przyjazna? Jeśli lubisz to, co robisz, ale masz do czynienia z wyjątkowo trudnym współpracownikiem /zwierzchnikiem, zachowanie dobrej miny do złej gry będzie kosztowało cię dużo nerwów.

Oczywiście stres nie musi mieć związku z pracą – w stan poddenerwowania wprowadzić nas mogą sytuacje życia codziennego, członkowie rodziny, wścibskie sąsiadki lub nieuprzejmi kierowcy. Nie sposób przewidzieć lub uniknąć wszystkich potencjalnie stresujących okoliczności, ale na szczęście można przynajmniej częściowo ochronić organizm przed skutkami stresu z pomocą witamin.

Dobry suplement = spokój wewnętrzny?

Nawet najlepszy preparat witaminowy nie sprawi, że spotkania z teściową staną się balsamem na twoją duszę, a sterta papierów na biurku zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Suplement może jedynie wyrównać niedobory witamin oraz innych składników, których brak potęguje napięcie emocjonalne i nie daje ci spokojnie zasnąć. Z problemami będziesz musiała poradzić sobie samodzielnie, ale lepsze samopoczucie i zastrzyk energii sprawią, że zadanie to nie będzie już ponad twoje siły.

Idealny suplement diety dla zestresowanych kobiet powinien mieć w swoim składzie kilka witamin z grupy B, które korzystnie wpływają na pracę układu nerwowego i pomagają zapanować nad stresem, np. polski produkt Harmonella® zawiera kwas foliowy, witaminy B6 oraz B1 – substancje poprawiające nastrój i dodające energii. Kwas foliowy, czyli witamina B9, zmniejsza uczucie znużenia i zmęczenia, natomiast witaminy B1 i B6 uczestniczą w procesach metabolicznych, przyczyniając się do pozyskiwania energii. Suplement dla kobiet Harmonella® zawiera także inne cenne składniki, na przykład witaminę D, selen i cynk, które sprzyjają prawidłowej pracy układu odpornościowego, osłabionego działaniem długotrwałego stresu.

Życie w napięciu szkodzi zdrowiu w przebiegły sposób. Może się nam wydawać, że mimo stresu mamy wszystko pod kontrolą, ale nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wysoki poziom hormonu stresu oddziałuje na cały organizm, czyniąc w nim niemałe spustoszenie. Szkodom można na szczęście przeciwdziałać z pomocą zdrowego trybu życia i specjalistycznych suplementów diety, które uzupełnią ewentualne braki witamin w organizmie.