Papierosy to „palący” problem tysięcy Polaków. Mimo, iż medycyna oraz metody ćwiczenia własnej woli przynoszą wiele sposobów zrywania z tym nałogiem, to nikt do tej pory nie potrafił jednoznacznie powiedzieć, jak zrobić to skutecznie. Zastanówmy się najpierw, jak można rozumieć skuteczność rzucania palenia papierosów.

Skutecznie oznacza w pierwszej kolejności bezpowrotnie. Uwolnienie się od jakiegoś przedmiotu, czynności czy substancji, powinno zajść w taki sposób, aby nie powrócić do poprzedniego stanu. Naukowcy mocno zwracają uwagę na dwa równoległe aspekty uzależnienia od nikotyny – fizyczny i psychiczny. O ile z tym pierwszym można wygrać za pomocą przeróżnych medykamentów, o tyle nad drugim trzeba znacznie bardziej popracować. Mała skuteczność rzucania palenia w obecnych czasach jest często wynikiem zbyt mocnego skupiania się na aspekcie fizycznym. W ten sposób odzwyczajamy od nikotyny nasz organizm, ale nie naszą psychikę. Ćwiczenia silnej woli, nawet dla bardzo wytrwałych i upartych osób, są zwykle niewystarczające, aby rzeczywiście pozbyć się palenia. Zatem jak skutecznie rzucić palenie znając psychologiczne uwarunkowania tego nałogu?

Aby całkowicie pozbyć się uzależnienia od papierosów, należy zmienić swój sposób myślenia. Oczywiście nie jest to proste i nie dzieje się to z dnia na dzień. Mimo wszystko istnieją takie metody, które gwarantują stuprocentową skuteczność – przy pełnym skorzystaniu z całego programu – w ciągu stosunkowo krótkiego czasu. Dla wielu może się to wydawać nierealne wiedząc, że niektórzy ludzie rzucają palenie latami i nie wciąż nie mogą tego dokonać. Całkowita zmiana sposobu myślenia o swoim nałogu i o papierosach jako takich może sprawić, że przestaniemy odczuwać jakąkolwiek potrzebę, czy chęć zapalenia. Działania w tym kierunku wymagają od nas, rzecz jasna, pewnego wysiłku i poświęceń, ale dla takich efektów warto zdobyć się na taki wysiłek.

Zapewne zachodzisz w głowę, jaka metoda daje taką gwarancję skuteczności. Skoro była mowa o psychologicznym aspekcie tego problemu, to taki jest też charakter jego rozwiązania. Mowa o terapii behawioralno-poznawczej. Opiera się ona na rzetelnej pracy psychoterapeutycznej. Doświadczenia z całego świata potwierdzają jej skuteczność. Taką terapię prowadzi m.in. Free Forever Clinic, z którą można się zapoznać na stronie freeforever.pl i umówić na wstępne spotkanie. Może jest to miejsce dla Ciebie?